İzokinetik antrenman ve toparlanmada elektrouyarım uygulamalarının etkileri
Effects of electromyostimulation applications on isokinetic training and recovery
- Tez No: 842999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; elektrouyarımla izokinetik antrenmandan sonra, elektrouyarımla uygulanan toparlanma protokollerinin; kandaki kas hasarı belirteçleri, egzersize bağlı gecikmiş kas ağrısı, kalp atım hızı değişkenliği gibi toparlanma değişkenleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya katılan 17 gönüllünün boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle endeksi, kalp atım hızı değişkenliği, izokinetik kuvvet ölçümleri yapılmıştır. Kalp atım hızı değişkenliği ölçümleri Polar H7 kalp atım hızı sensörü, izokinetik ölçümler için de Cybex Humac Norm İzokinetik Test ve Egzersiz Sistemi kullanılmıştır. Elektrouyarım ile toparlanan ve pasif toparlanan olarak 2 gruba ayrılmışlardır. Gönüllülerin toparlanma parametrelerini değerlendirmek için; kalp atım hızı değişkenliği, kanda kas hasarı parametreleri, algometre ile ağrı ölçümü yapılmıştır. İzokinetik antrenmandan sonra yorgunluk ve ağrı değerlerini belirlemek amacıyla BORG skalası kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 24 paket programı kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Verilerin analizinde her iki grubun da toparlanma verileri birbirine benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to examine the effects of recovery protocols with electromyostimulation that are applied after isokinetic training with electromyostimulation on recovery variables such as muscle damage markers, delayed onset muscle soreness and heart rate variability. Method: Age, height, body weight, body mass index, heart rate variability, and isokinetic strength measurements were made of 17 volunteers participating in the study. Polar H7 heart rate sensor was used for heart rate variability measurements and Cybex Humac Norm Isokinetic Test and Exercise System was used for isokinetic measurements. They were divided into 2 groups as recovered with electro stimulation and recovered passively. To evaluate the recovery parameters of volunteers; Heart rate variability, muscle damage parameters in blood were measured. Pain were measured with an algometer. BORG scales were used to determine fatigue and pain values after isokinetic training. The analysis of the data was calculated using the SPSS 24 package program. Results: In the analysis of the data, the recovery data of both groups were found to be similar.