Özel eğitim okullarının yer seçiminde etkili olan faktörler Valletta/Malta-Antalya örneği
Factors affecting the location selection of special education schools Valletta/Malta-Antalya example
  1. Tez No: 843000
  2. Yazar: İLSU ARSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HADİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Havzası Coğrafyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Özel gereksinimi bireyler akranlarından anlamlı bir şekilde farklılık gösteren bireylerdir. Bu bireylerin toplumun kendilerinden beklenen rol ve sorumlukları ile gelişimsel görevlerini yerine getirebilmeleri, kendilerine en uygun özel eğitim hizmetinden yararlanabilmelerine bağlıdır. Antalya nüfusu her yıl artan bir şehirdir. Bu yönü ile Antalya ilinde bulunan özel eğitim okullarının oranı, şehirdeki öğretmen başına düşen öğrenci sayıları ve dağılışı önem arz etmektedir. Bu duruma bağlı olarak özel eğitim okullarında eğitim gören nüfusun il nüfusu içindeki konumu ayrı bir değer kazanmaktadır. Bu kapsamla birlikte özel eğitim okullarının dağılış etkenlerinin ve yeterliliklerinin tespitini yapılacak veriler ışığında analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
It is a sign from their peers to special people. Packages related to the roles and responsible persons expected to benefit from this special training can be used. Antalya is a city whose population is increasing every year. In this respect, the ratio of special education schools in Antalya, the number of students per teacher in the city and their distribution are important. Depending on this situation, the position of the population studying in special education schools within the provincial population gains a special value. With this scope, the determination of the distribution factors and qualifications of special education schools will be analyzed in the light of the data to be made.