Enthalpy-entropy compensation in food reactions
  1. Tez No: 5450
  2. Yazar: ESRA İZGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Entalpi-entropi denklemesinin varlığının analizi için portakal suyunda ve sulu solisyonda sıcaklık ve pH değişimiyle askorbik asit kaybı Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatograf isi kullanılarak yapıldı. Birinci derece reaksiyon kinetiği varsayımıyla, herbir değişik pH ve sıcaklık ortamında reaksiyon hızı sabitleri en küçük kareler doğrusu metodu kullanılarak konsantrasyonun logaritmasının zamana karşı çizilmiş gra-f iklerinden hesaplandı. Askorbik asit kaybı için kinetik parametreler Arrhenius gra-f iklerinden bulundu. Askorbik asit kaybı için deneysel etkinleştirme enerjileri sulu solisyonlarda pH 5.82 ile 2.38 arasında 18.5-36.4 kJ/mol, portakal suyunda pHs5.05- 2.05 arasında 15.8 ve 99.7 kJ/mol. olarak bulundu. Etkinleştirme entalpisi ve etkinleştirme entropisi deneysel sıcaklıkların uyumlu ortalamasında Arrhenius viiçizimlerinin eğiminden ve kesim noktasından bulundu» P©f%âkâl suyundaki ve sulu sal isyandaki her iki askorbik asit kaybı için entalpi- entrapi veri çiftlerinden mükemmel doğrusal grafikler elde edildi. Bu grafiklerin eğiminden bulunan isokinetik sıcaklık portakal suyundaki kayıp için 291.1 & VS sulu solisyonlar için 341.2 K alarak hesaplandı. Denklemin deneysel hatalardan kaynaklanan isfcâfciBfciki olayların sonucu veya doğru kimyasal denkleme olup olmadığını anlayabilmek için bazı araştırmacı larca önerilen bir seri tsst metodları uygulandı. Bu test metadlarına göre portakal suyunda ve sulu sol isyanlarda gözlenen denklemenin doğru kimyasal denkleme olduğu sonucuna varıldı. Anahtar kelimeler s Entalpi-entropi denklemesi, isokinetik sıcaklık, askorbik asit kaybı kinetiği, portakal suyundaki askorbik asit. VX11
Özet (Çeviri)
The loss of ascorbic acid in aqueous solution and in orange juice due to changes in temperature and pH was determined by HPLC in order to analyze the presence of enthalpy- entropy compensation effect. Assuming a first-order kinetics, the rate constants for ascorbic acid loss were calculated by linear least squares analysis of data in logarithm of concentration versus time plots at each different temperature and pH conditions. Kinetic parameters of ascorbic acid loss were calculated from the Arrhenius plots. Experimental activation energies for ascorbic acid loss were in the range of 18.5 and 36.4 kJ/mol between pH 5.82 and 2.38 for aqueous solution and in the range of 15.8 and 99.7 kJ/mol between pH 5.05 and 2.05 for orange juice. The values of activation enthalpy and activation entropy were determined from the slope and from the intercept ofArrhenius plats at harmonic mean o-f exper i mental temperatures. For the loss of ascorbic acid in both aqueous solutions and in orange juice, excellent linear plots o-f enthalpy-entropy data pairs were obtained. The isokinetic temperature, which was obtained -From the slope o-f activation enthalpy-activation entropy plots was -found to be 291.1 K -for ascorbic acid loss in orange juice and 341.2 K -for ascorbic acid loss in aqueous solutions. In order to understand whether the compensation is the result o-f statistical ef-fects which arise due to experimental errors or is true chemical compensation, several test methods suggested by many authors were applied to the data o-f present work. According to the results of these testing procedures, it was concluded that true chemical compensation phenomena was observed in both orange juice and aqueous solution for the loss of ascorbic acid. Key words s Enthalpy- entropy compensation, isokinetic temperature, kinetics of ascorbic acid loss., ascorbic acid in orange juice. Vl