Melatonin anti-kanser özelliklerinin in vitro koşullarda araştırılması ve sirtuinlerle ilişkisi
Investigation of melatonin anti-cancer features in in vitro conditions and its relationship with sirtuins
  1. Tez No: 843001
  2. Yazar: SELMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kanser dünya genelinde en yaygın ikinci ölümcül hastalıktır. Hastalığın yaygınlığı, tehlike düzeyi ve mevcut tedavilerin yan etkileri araştırmacıları yeni ve alternatif tedavi arayışlarına sürüklüyor. Bu alternatif tedavilere güçlü bir aday olan melatoninin birçok çalışma ile terapötik etkileri kanıtlanmıştır. Kanser tedavilerinde umut vaadeden bir diğer terapötik grup da sirtuin proteinleridir. Memelilerde yedi adet bulunur ve SIRT 1-7 olarak adlandırılır. Sirtuin seviyelerindek artma ve azalmalar kanser üzerinde çeşitli etkilere yol açıyor. Bu proteinlerin ekspresyon seviyelerini arttırıp azaltmak adına çeşitli inhibitör ve aktivatörler kullanılıyor. Bu proteinler arasında en çok çalışılanları SIRT1-3'tür. Bu çalışmada melatonin hormonunun antikanser özellikleri ve sirtüinlerle ilişkisi araştırıldı. Aynı zamanda mevcut tedavilerle kombinasyonunun sonuçları gözlemlenmek adına yaygın bir kemoterapi ajanı olan 5FU ile kombine uygulaması yapıldı. Çalışmada HUVEC, DLD-1 ve MIA PaCa-2 hücre hatları 48 saat süreyle adı geçen kimyasal moleküller ve kombinasyonları ile muamele gördü. Uygulama sonuçlarına göre melatonin ve kombinasyonlarının hücre sağ kalım oranları üzerinde etkili olduğu gözlemlendi. Ayrıca protein seviyelerinin tespiti için western blotlama yapıldı. Melatonin ve SirReal2'nin PDH ve LDHA seviyelerine etki ettiği gözlemlendi. Uygulamaların apoptoz üzerindeki etkilerini gözlemlemek adına Etidyum Bromür/Akridin Oranj boyaması yapıldı. Melatonin, SirReal2 ve kombine kullanımlarının apoptoz oranlarında artmaya yol açtığı gözlemlendi. Sonuç olarak melatonin ve SirReal2 ile kombine kullanımı ile gözlemlenen LDHA ve PDH seviyelerindeki azalmanın glikolizde yavaşlamaya sebep olduğu ve böylece hücrenin enerji kaynağını zayıflatarak proliferasyonu baskılanmış olduğu kanısına varıldı. Ayrıca melatoninin SirReal2 ile kullanımının SIRT2 ekspresyonunu arttırdığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second most common deadly disease worldwide. The prevalence of the disease, its level of danger, and the side effects of current treatments are leading researchers to seek new and alternative treatment methods. Melatonin, which is a strong candidate for these alternative treatments, has been proven to have therapeutic effects through numerous studies. Another promising therapeutic group in cancer treatments is the sirtuin proteins. There are seven of these proteins found in mammals, referred to as SIRT 1-7. Increases or decreases in sirtuin levels can lead to various effects. Various inhibitors and activators are used to alter the expression levels of these proteins. The most studied sirtuins include SIRT1-3. This study investigated the anti-cancer properties of melatonin hormone and its relationship with sirtuins. Additionally, in order to observe the outcomes of its combination with current treatments, it was combined with a common chemotherapy agent, 5FU. In this study, HUVEC, DLD-1, and MIA PaCa-2 cell lines were treated with the mentioned chemical molecules and combinations for 48 hours. The results of the applications showed that melatonin and its combinations affected cell survival rates. Furthermore, western blot analysis was conducted to determine protein levels. It was observed that melatonin and SirReal2 affected PDH and LDHA levels. Ethidium Bromide/Acridine Orange staining was performed to observe the effects on apoptosis. Melatonin, SirReal2, and their combinations were found to increase apoptosis rates. As a result, it was concluded that the decrease in LDHA and PDH levels caused by the combined use of melatonin and SirReal2 led to a slowing down of glycolysis, thereby weakening the cell's energy source and suppressing proliferation. Moreover, it was observed that the use of melatonin with SirReal2 increased SIRT2 expression.