Dang humması modelinin Caputo-Fabrizio operatörü ile analizi
Analysis of Dengue fever model with Caputo-Fabrizio operator
- Tez No: 843012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında sivrisineklerden insana bulaşan ve ağır grip semptomları göstererek ölümcül sonuçlara sebep olabilen“Dang Humması”hastalığı için hazırlanmış matematiksel bir model Caputo-Fabrizio kesirli türev tanımı ile genişletilecektir. Elde edilen bu yeni modelin analizi yapılacak, bu denklem sisteminin sabit nokta teoremi kullanılarak çözümünün varlığı ve Picard-Lindelöf teoremi kullanılarak ise çözümünün tekliği incelenecektir. Son olarak matematiksel modeldeki her bir fonksiyonun farklı mertebeden kesirli türev değerleri için grafikler gösterilerek yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mathematical model prepared for Dengue fever disease, which is transmitted from mosquitoes to humans and can cause severe flu symptoms and cause fatal results, will be expanded with the Caputo-Fabrizio fractional derivative definition. This new model will be analyzed. The existence of the solution of this system of equations using the fixed point theorem and the uniqueness of the solution using the Picard-Lindelöf theorem will be examined. Finally, graphs for fractional derivative values of different order of each function in the mathematical model will be shown and interpreted.