Asartepe Baraj Gölü'nde (Ankara) su, sediment ve tatlısu levreği (Perca fluviatilis) örneklerinde mikroplastiklerin dağılımı
The distribution of microplastics in water, sediment and perch (Perca fluviatilis) samples in Asartepe Dam Lake (Ankara)
- Tez No: 843021
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORGA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Plastik üretiminin sürekli olarak artmasıyla birlikte çevredeki plastik atık miktarında da belirgin bir artış olmuştur. Tek kullanımlık olmaları ve doğada kolay çözünmemeleri nedeniyle hem karasal hem de sucul ortamlarda biriken plastik atıklar ultraviole ışınları ve hava koşulları sonucunda yavaşça parçalanıp daha küçük parçacıklara dönüşmektedir. Bu plastik parçacıkların partikül boyutu 1µm'den 5 mm'ye kadar değişen farklı çeşit veya oranlarda sentetik polimerlerden oluşuyorlar ise bu parçacıklara mikroplastik adı verilmektedir. Mikroplastiklerin küçük boyutlarda ve çeşitli renklerde bulunmaları nedeniyle sucul canlılar mikroplastikleri av ya da yem olarak düşünüp yemektedir veya istemsiz bir şekilde solunum suyu ile birlikte yutmaktadırlar. Bu çalışmada bir baraj gölünde mikroplastik kirliliğinin izlenmesi amaçlanmış ve bu doğrultuda Asartepe Baraj Gölü araştırma sahası olarak seçilmiştir. Asartepe Baraj Gölü'nde su, sediment ve Avrupa levreği (Perca fluviatilis) üzerinde mikroplastik bulunabilirliği araştırılmıştır. Yapılan tez çalışmasının sonucunda su örnekleri üzerinde bulunan mikroplastik miktarı 274 adet/m3 bulunurken sediment örnekleri üzerinde bulunan mikroplastik miktarı 373 adet/kg bulunmuştur. Perca fluviatilis örnekleri üzerinde yapılan mikroplastik çalışması sonucunda bulunan mikroplastik miktarı 4227 adet/birey bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The steady increase in the production rate of plastics lead to a significant increase in the release of plastic wastes into the environment. Since many of them are single-use and resistant to degradation in nature they accumulate both in terrestrial and aquatic environments. These plastic particles wastes slowly break down into smaller pieces due to ultraviolet radiation and weather conditions. These particles are called microplastics if their size is between 1µm and 5 mm and they are composed of various synthetic polymers. Microplastics are ingested either voluntarily by aquatic organisms as an attractive prey because of their smaller size and various colors or involuntarily consumed during respiration. In this study we aimed to investigate the microplastic pollution in a top-predator fish species living in Asartepe Dam Lake. Microplastic presence in water and sediment samples were also monitored and evaluated. As a result of the thesis study, the amount of microplastics found on water samples was 274 pieces/m3 while the amount of microplastics found on sediment samples was 373 pieces/kg. As a result of the microplastic study on Perca fluviatilis samples, the amount of microplastics found was 4227 pieces/individual.