Çok sayıda bitişik nizamlı yapılar arasındaki sismik davranışın incelenmesi
Investigation of seismic behavior of multi-adjacent building structures
  1. Tez No: 843037
  2. Yazar: SEMA KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM TANIK ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gerçekleştirilen tezin amacı, yetersiz boşluk oranıyla inşa edilmiş çok sayıda düşük ve orta yükseklikte betonarme binaların sismik davranışlarının çekiçleme etkisi dikkate alınarak incelenmesidir. Bu kapsamda, mevcut yapı stokunun karakteristik özelliklerini yansıtan 5, 7 ve 9 katlı düzenli çerçeve bina modelleri oluşturulmuştur. Doğrusal olmayan 2 boyutlu yapı modelleri SAP2000 programı kullanılarak modellenmiştir. Gerçekleştirilen tez kapsamında 3 farklı model, 8 farklı kombinasyon oluşturulmuş zaman tanım alanında dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. 12 farklı ivme kaydı çiftinin kullanıldığı çalışmada göreli kat ötelemeleri, tepe yer değiştirmeleri gibi birçok parametre dikkate alınarak detaylı inceleme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre deplasman talepleri incelendiğinde 4'lü modeller kullanıldığında bir modelin diğer model üzerinde daha çok çarpışma kuvveti oluşturduğu görülmüştür. Mevcut yapı stokuna göre yan yana 2'li yapı modelinin bulunduğu durumların azlığı ve bunun aksine birden fazla binanın çokluğu göz önünde bulundurulduğunda 2'li modellerle çalışma yapılmasının çok gerçekçi sonuçlar doğurmayacağı görülmüştür. Bu birden fazla bina modelinin neden olduğu etkileşim nedeniyle taleplerde beklenilenlerin üzerinde artışlar meydana gelmiştir. 4'lü modeller için hesaplanan göreli kat ötelenme talepleri 2'li modellere oranla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the seismic behavior of multiple low and medium height reinforced concrete buildings constructed with insufficient gap ratio, taking into account the pounding effect. For this purpose, regular frame building models constructed with 5-, 7- and 9-story, reflecting the characteristic properties of the existing building stock, were created. Nonlinear 2D building models were modeled using the SAP2000 program. Within the scope of the thesis, 3 different models and 8 different combinations were created, and time history analyzes were performed. In the study, in which 12 different groundmotion record pairs were used, a detailed examination was carried out by considering many parameters such as relative story drifts and peak displacements. When the displacement demands are examined, it is seen that four-building pounding models have higher ratio of pounding forces compared to two-building pounding models. It is concluded that considering only two building models in pounding analysis may lead misestimate occurred seismic demands since more than two buildings existed in adjacent construction. Due to the interaction caused by these multiple building models, increases in demands have occurred beyond expectations. The average IDR ratio values are found higher compared to two-building pounding cases.