توظيف التكنولوجيا المالية في تحسين كفاءة الرقابة الشرعية لدى المصارف الإسلامية الفلسطينية
Filistin'deki İslâmî bankalarda şer'î denetimin etkinliğini iyileştirmede finansal teknolojinin kullanımı
  1. Tez No: 843043
  2. Yazar: TARIQ ISMAIL YOUSUF ALSAYED AHMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M. I. MIGDAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Filistin İslami bankalarında Şeriat denetiminin etkinliğini artırmada finansal teknolojinin kullanılmasının rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. İlgili çalışmalara bakılarak konu anlatılarak tümevarım yaklaşımı izlenecek olan çalışmada istatistiksel işlemlerden yararlanılarak hazırlanan soru formu SPSS programı aracılığıyla analiz edilerek analitik yaklaşım kullanılmıştır. Çalışma, Filistin İslami bankalarında finansal teknolojinin kullanılmasının olumlu bir rolü olduğu, finansal teknolojinin Filistin İslami bankalarında Şeriat denetiminin etkinliğini artırmada olumlu bir rolü olduğu ve finansal teknolojinin Filistin İslami bankalarında Şeriat denetiminin etkinliğini artırdığı sonucuna varmıştır. Filistin İslami bankaları Çalışma, şeriat denetiminde finansal teknolojinin kullanımı konusunda şeriat ve şeriat denetim kuruluşlarındaki çalışanların eğitilmesini ve banka işlemlerinin şeriat boyutunda denetlenmesine yönelik yeni mekanizmaların geliştirilmesini tavsiye etti.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the role of employing financial technology in improving the efficiency of Sharia supervision in Palestinian Islamic banks. The study will follow the inductive approach by describing the subject by looking at the relevant studies. It also used the analytical approach by analyzing the questionnaire prepared through the use of statistical treatments, through the SPSS program. The study concluded that there is a positive role for employing financial technology in Palestinian Islamic banks, that there is a positive role for financial technology in raising the efficiency of Sharia supervision in Palestinian Islamic banks and showed that financial technology increases the efficiency of Sharia supervision in Palestinian Islamic banks. The study recommended training employees in Sharia and Sharia auditing bodies on the use of financial technology in Sharia auditing, and the development of new mechanisms for auditing bank transactions in the Sharia dimension.