توظيف النَّبي صلَّى الله عليه وسلَّم لمهارات أصحابه
Hz. Peygamber'in görevlendirmelerinin sahabe yetenekleri ile ilişkisi
- Tez No: 722428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, sahâbîlerin kişisel, ilmî ve amelî yeteneklerini ele alarak Hz. Peygamber'in bu yetenekleri nasıl değerlendirdiğinin tesbitini hedeflemiştir. Bu çalışmada araştırmacı, sahâbîlerin basiret, zekâ, hilkat güzelliği, emanet ve sır saklamak gibi birçok eşsiz kişisel beceri ve yetenek ile ayırt edildiğine ulaşmış ve Hz. Peygamber'in elçiler, liderler ve sır saklayıcılar olarak bu yetenekleri esas aldığını ve bu yeteneklerin Hz. Peygamber tarafından en iyi şekilde değerlendirildiğini tesbit etmiştir. Ayrıca Hz. Peygamber ezber, maharet, iyi algılama ve dinde anlayış sahibi olma gibi birçok ilmî beceri ve yeteneği esas alarak vahiy kâtiplerini, hadis râvîlerini ve kadıları tayin etmiştir. Aynı şekilde Hz. Peygamber dil zekâsı, güzel ses ve iyi konuşma gibi birçok pratik beceri ve yetenekle de mütercimler, hatipler, şairler, Kur'an-ı Kerim okuyucuları ve müezzinler seçerek görevlendirmiştir. Bu bağlamda otuz dokuz hadis senedleriyle birlikte araştırmaya konu edilmiş, bu hadislerin ravilerinin hal tercümeleri, garibü'l-hadisleri ve faydaları beyan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to demonstrate the personal, scientific, and practical skills of the Companions (may Allah be pleased with them) and how the Prophet (Peace be upon him) optimally employed them. The researcher concluded that the Companions (may Allah be pleased with them) were distinguished by many unique personal skills and abilities, such as acumen and intelligence, good looks, the beauty of form, honesty, and keeping secrets. Which the Prophet (Peace be upon him) employed the best way, so he chose ambassadors, leaders, and keepers of secrets. They were also distinguished by many scientific skills and abilities, such as memorization, mastery, and good understanding in religion, which the Prophet (Peace be upon him) employed in the selection of revelation writers, hadith narrators, and muftis. They were also distinguished by many practical skills and abilities, such as linguistic intelligence, good voice, and quality of recitation, which the Prophet (Peace be upon him) employed in selecting translators, preachers, poets, readers, and muezzins. The researcher has mentioned thirty-nine hadiths with their chains of transmission explaining this, and he has extracted them, explained their strangeness, and extracted the benefits appropriate to the nature of the research from them.