Yabancı dil olarak mesleki Türkçenin öğretiminde ihtiyaç analizi: Tıp
Needs analysis in teaching professional Turkish as a foreign language: Medicine
- Tez No: 843140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EKTİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmada, uluslararası tıp ve uluslararası tıpta uzmanlık öğrencilerinin yabancı dil olarak mesleki Türkçe ihtiyaçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, durum çalışmasıyla desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örnekleme türleri içerisinde yer alan ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'deki 8 farklı üniversitenin tıp fakültelerinde ve enstitülerinde, lisans ve tıpta uzmanlık öğrenimi gören 125 uluslararası öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın nitel verileri, çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmacı tarafından alanyazından hareketle hazırlanan ihtiyaç belirleme formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilmiştir. İhtiyaç belirleme formu, alınan resmî izinlerin ardından uluslararası tıp fakültesi ve uluslararası tıpta uzmanlık öğrencilerine çevrim içi ortamda yanıtlamaları için e-posta aracılığıyla iletilmiş ve 115 öğrenciden veri sağlanmıştır. İhtiyaç belirleme formundan elde edilen veriler betimsel analizle çözümlenmiştir. Uluslararası tıp ve uluslararası tıpta uzmanlık öğrencilerinin mesleki Türkçe ihtiyaçlarının derinlemesine incelenebilmesi için 10 uluslararası tıp ve uluslararası tıpta uzmanlık öğrencisiyle yarı yapılandırılmış şekilde düzenlenen görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler içerik analizi ile çözümlenmiştir. İhtiyaç belirleme formundan ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular, alanyazındaki bilgiler ile karşılaştırılarak uluslararası tıp ve uluslararası tıpta uzmanlık öğrencilerinin mesleki Türkçe ihtiyaçları belirlenmiştir. Araştırmada genel olarak uluslararası tıp fakültesi ve uluslararası tıpta uzmanlık öğrencilerinin mesleğin icrasında genellikle iletişimsel dil becerilerine ihtiyaç duyduğu ve mesleki bağlamda dil becerilerini kullanmakta zorluklar yaşadığı tespit edilmiştir. Belirtilen öğrencilerin alan derslerinde, iletişimsel dil becerilerinin yanı sıra yazılı anlatım ve okuma becerilerinde de zorluklar yaşadığı görülmüştür. Genel amaçlı dil öğretimi bağlamında uygulanan yaklaşım, yöntem, teknik, program, ders izlenceleri ve ders malzemelerinin belirtilen öğrencilerin mesleki dil ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Belirli bir dil düzeyine gelen öğrencilere dil öğreticilerinin yanı sıra tıp alanında görev yapan öğretim elemanlarının da mesleki Türkçenin öğretimin planlanması süreçlerinde aktif olarak rol alması gerektiği saptanmıştır. Mesleki alanda iletişimin önünde engel olduğu/olacağı düşünülen kültürel ögelerin öğretilmesinin gerekli olduğu tespit edilmiştir. Tüm tespitlerden hareketle, tıp alanındaki her sınıf özelinde (lisans ve uzmanlık) ayrı ayrı uluslararası öğrenciler için mesleki dil ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu bağlamda öğretim programının, ders izlencelerinin, ders malzemelerinin, ölçme ve değerlendirme araçlarının hazırlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the needs of international medical and international medical specialty students for professional Turkish as a foreign language. The research was designed as a case study. The sample of the study was determined by criterion sampling technique, which is one of the purposeful sampling types. The sample of the study consisted of 125 international students studying undergraduate and medical specialty education in the faculties of medicine of 8 different universities in Turkey. The qualitative data of the study were obtained from the needs assessment form and semi-structured interview form prepared by the researcher based on the literature in line with the purpose of the study. After obtaining official permissions, the needs assessment form was sent to international medical and international medical specialty students via e-mail for online responses and data were obtained from 115 students. The data obtained from the needs assessment form were analyzed by descriptive analysis. In order to examine the professional Turkish language needs of international medical and international medical specialty students in depth, semi-structured interviews were conducted with 10 international medical faculty and international medical specialty students. The semi-structured interviews were analyzed by content analysis. . The findings obtained from the needs assessment form and semi-structured interviews were compared with the information in the literature to determine the professional Turkish language needs of international medical and international medical speciality students. In the study, it was generally determined that international medical and international medical specialty students generally need communicative language skills in the practice of the profession and have difficulties in using language skills in the professional context. In addition to their communicative language skills, these students also had difficulties in written expression and reading skills in their field courses. It has been determined that the approaches, methods, techniques, programmes, syllabuses and course materials applied in the context of general purpose language teaching are insufficient to meet the professional language needs of the specified students. It has been determined that in addition to language instructors, instructors working in the field of medicine should take an active role in the planning processes of teaching professional Turkish to students who have reached a certain language level. It has been determined that it is necessary to teach cultural elements that are thought to be/will be an obstacle to communication in the professional field. Based on all the findings, it has been concluded that it is necessary to determine the professional language needs of international students separately for each class (undergraduate and specialty) in the field of medicine and to prepare the curriculum, course syllabus, course materials, measurement and evaluation tools in this context.