Antenatal dönemde baba adaylarına verilen kanguru bakımı eğitiminin postpartum baba- bebek bağlanmasına etkisi
The effect of kangaroo care training given to father candidates in the antenatal period on postpartum father-infant attachment
  1. Tez No: 843196
  2. Yazar: RÜMEYSA DURANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL BÜLEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SERAP ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, antenatal dönemde kanguru bakımı eğitimi alma ile postpartum süreçte kanguru bakımı uygulamanın birinci ve dördüncü aylarda baba-bebek bağlanmasına etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü eğitsel müdahaleli deneysel tipte yapılmıştır. Araştırma Aralık 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında İslahiye Devlet Hastanesinde dahil etme kriterlerini karşılayan 25 deney ve 25 kontrol grubu baba ile yürütülmüştür. Deney grubunda yer alan babalara antenatal dönemde kanguru bakımı eğitimi verilmiş ve doğum sonu ortalama 3.92 saat içinde en az 30 dk kanguru bakımı uygulatılmıştır. Deney grubunda yer alan babalar postpartum süreçte uygulamaya devam ederek dört aylık süreçte 75 ila 110 gün arasında günde ortalama 39.22-43.24 dk kanguru bakımı uygulamıştır. Kontrol grubu babalara herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Her iki gruptaki babalara birinci ve dördüncü aylarda Baba- Bebek Bağlanma Ölçeği (BBBÖ) uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomised controlled educational intervention experimental type to examine the effect of receiving kangaroo care training in the antenatal period and applying kangaroo care in the postpartum period on father-infant attachment in the first and fourth months. The study was conducted between December 2022-June 2023 in Islahiye State Hospital with 25 experimental and 25 control group fathers who met the inclusion criteria. The fathers in the experimental group were given kangaroo care training in the antenatal period and kangaroo care was applied for at least 30 minutes within an average of 3.92 hours after birth. The fathers in the experimental group continued the practice in the postpartum period and applied kangaroo care for an average of 39.22-43.24 min per day between 75 and 110 days in a four-month period. The fathers in the control group did not receive any intervention. Postnatal Paternal-Infant Attachment Questionnaire (PPAQ) was administered to the fathers in both groups at the first and fourth months and the results were compared.