Kanser tanısı alan bireylerde bilgi yükü ile psikolojik iyi oluş ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between knowledge load, psychological well-being and anxiety levels in individuals diagnosed with cancer
- Tez No: 843206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN AKKURT YALÇINTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, kanser tanısı alan bireylerde bilgi yükü ile psikolojik iyi oluş ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapıldı. Bu çalışmanın örneklemi ayaktan kemoterapi ünitesinde tedavi alan 400 kanser hastasından oluştu. Araştırma verileri; Tanımlayıcı Bilgi Formu, Kanser Bilgi Yükü Ölçeği (KBYÖ), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Durumluk – Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında t testi, üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında ANOVA testi; değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde pearson korelasyon analizi kullanıldı. Fark bulunan gruplarda fark yaratan grubu bulmak için düzeltilmiş Bonferroni yöntemi kullanıldı. Hastaların KBYÖ puan ortalaması 17,83±4,65, PİOÖ puan ortalaması 47,71±5,81, Durumluk anksiyete puan ortalaması 45,49±9,89, sürekli puan ortalaması 56,58±8,56 bulundu. Kanser bilgi yükü ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı negatif yönlü bir ilişki, kanser bilgi yükü ile durumluk anksiyete arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki, kanser bilgi yükü ile sürekli anksiyete arasında ise anlamlı pozitif yönlü bir ilişki bulundu. Psikolojik iyi oluş ile durumluk-sürekli anksiyete arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki bulundu. Bu araştırmaya göre kanser bilgi yükünün artması, psikolojik iyi oluş düzeyi ile durumluk anksiyetesini düşürdüğü, sürekli anksiyetenin artmasına sebep olduğu ve psikolojik iyi oluş düzeyinin yükselmesi durumluk-sürekli anksiyetenin azalmasına sebep olduğu saptandı. Kanser tanısı almış bireylerde bilgi arayışı artacağından bilginin dengeli ve güvenilir kaynaklardan elde edilmesi önemlidir. Bu aşamada sağlık profesyonellerinin, hastaların daha doğru ve güvenilir bilgilere ulaşabilmeleri için hasta eğitiminde bilgi yükü miktarına odaklanmaları; bilimsel ve doğru bilgi kaynaklarını nasıl ve nereden elde edebileceklerini hastalarla paylaşmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive manner to examine the relationship between information load and psychological well-being and anxiety levels in individuals diagnosed with cancer. The sample of this study consisted of 400 cancer patients receiving treatment in an outpatient chemotherapy unit. Data were collected using the Descriptive Information Form, Cancer Information Burden Scale (CIBS), Psychological Well-Being Scale and State-Trait Anxiety Scale. In the analysis of the data, t test was used for two-group comparisons of normally distributed variables, ANOVA test was used for comparisons of three or more groups, and Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between variables. The Bonferroni corrected method was used to find the difference-causing group in the groups with a difference. Patients' Cancer Information Burden Scale mean score is 17.83±4.65, Psychological Well-Being Scale mean score is 47.71±5.81, State anxiety mean score is 45.49±9.89, continuous score mean is 56.58±8, 56 found. A significant negative relationship was found between cancer information load and psychological well-being, a significant and negative relationship between cancer information load and state anxiety, and a significant positive relationship between cancer information load and trait anxiety. A significant and negative relationship was found between psychological well-being and state-trait anxiety. According to this study, it was found that increased cancer information burden decreased psychological well-being and state anxiety, increased trait anxiety, and increased psychological well-being decreased state and trait anxiety. Since information seeking will increase in individuals diagnosed with cancer, it is important to obtain information from balanced and reliable sources. At this stage, it may be recommended that health professionals should focus on the amount of information burden in patient education so that patients can access more accurate and reliable information, and share with patients how and where they can obtain scientific and accurate information sources.