Hemen hemen Riordan sıralarının dizi karakterizasyonu
Sequence characterization of almost Riordan arrays
  1. Tez No: 843205
  2. Yazar: YASEMİN ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖKÇEN KOÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Riordan sıraları ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Bu çalışmaların bazılarında Riordan sıralarının genelleştirilmeleri ve farklı formları verilmiştir. Bu tezde, Riordan sıralarının farklı formlarından biri olan hemen hemen Riordan sıraları göz önüne alınmıştır. Hemen hemen Riordan sıralarının $A$, $Z$ ve $\omega-$ dizilerinin üreteç fonksiyonları göz önüne alınarak, hemen hemen Riordan sıralarının dizi karakterizasyonları verilmiştir. Ayrıca, hemen hemen Riordan sırasının tersinin ve iki hemen hemen Riordan sırasının çarpımının dizi karakterizasyonu elde edilmiştir. Tezin son bölümünde ise hemen hemen Riordan sıralarının satır toplamının, alterne satır toplamının ve ağırlıklı satır toplamının üreteç fonksiyonları göz önüne alınarak hemen hemen Riordan sıralarının bir diğer karakterizasyonu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A lot of research has been done on Riordan arrays. Some of these studies have given generalizations and different forms of Riordan arrays. In this thesis, almost-Riordan arrays, that are one of the different forms of Riordan arrays, are taken into consideration. Sequence characterizations of almost-Riordan arrays are given by considering the generating functions of $A$, $Z$ and $\omega-$ sequences of the almost Riordan arrays. In addition, the sequence characterizations of the inverse of the almost-Riordan arrays and product of two almost-Riordan arrays are obtained. In the last part of the thesis, another characterization of almost-Riordan arrays is obtained by considering the generating functions of row sum, alternating row sum and weighted row sum of the almost-Riordan arrays.