Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan ebe ve hemşirelerin doğum sonu depresyon konusunda bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
To evaluation postpartum depression certain knowledge and practice of the nurses and midwives who are working at primary health care services and to take their opinions about the management of postpartum depression
- Tez No: 204228
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAİLE BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Arastırma birinci basamak saglık hizmetlerinde çalısan ebe ve hemsirelerin dogum sonu depresyon konusunda bilgi ve uygulamalarının degerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıstır. Arastırmanın örneklemini, Ankara ili Büyüksehir Belediyesi sınırları içinde yer alan saglık ocaklarında görevli 302 ebe ve hemsire olusturmustur. Veriler soru formu ile toplanmıstır. Verilerin degerlendirilmesinde yüzdelik hesaplaması ve degiskenler için çapraz tablolar alınarak Pearson ki-kare istatistigi kullanılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre, katılımcıların yaklasık yarısı (%53.6) ebe , %85.4 ü 40 yas altı, %94.0'ü evli, %4.0'ü lisans ve üzeri mezundur. Ebe ve hemsirelerin yaklasık yarısı (%47.0) önceden dogum sonu depresyonla ilgili bilgi almıslardır. Katılımcıların %87.8'i dogum sonu depresyon konusundaki bilgilerini orta ve düsük düzeyde degerlendirmislerdir. Ebe ve hemsirelerin çogunlugunun dogum sonu depresyon tanımını (%84.4), risk faktörlerini (%73.4) ve dogum sonu depresyonu tanılama yöntemini (%72.2) dogru bilmedigi belirlenmistir. Katılımcıların mesleklerine göre dogum sonu depresyon belirtilerini, risk faktörlerini, tanı yöntemini bilme durumları arasında istatistiksel olarak fark belirlenmemistir (p>0.05). Egitim durumlarına göre dogum sonu depresyon belirtilerini ve tanı yöntemini ve risk faktörlerini bilme durumları arasında istatistiksel olarak fark bulunmustur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Seda Nihal ISIK, to evaluation postpartum depression certain knowledge and practice of the nurses and midwives who are working at primary health care services and to take their opinions about the management of postpartum depression, the nursing program in institute of health sciences in university of Gazi. This descriptive study was carried out to determine the elevation of nurses and midwives who are working in health clinics, about their knowledge of postpartum depression and to take their opinions about the management of postpartum depression. The sampling included 302 midwives and nurses working in primary health care center in Ankara municipality. A data collection form was used in collecting data. The collected data where elevated through percentage calculation cross table variables and pearsen Chi- Square, According to the result of research, approximately half of (53.6%) participants are midwives, 85.4% are under age of 40, 94.0% of the participants are married and 4.0% of the are graduated from license or higher degree. Approximately half of the participants, (47.0%) were informed about postpartum depression before. And 87.8% of the participants, determined their knowledge on postpartum depression as moderate and low stage. It was determined that most of the midwives and nurses do not know the definition of postpartum depression (84.4%), risk factors (73.4%) and the diagnos method postpartum depression (72.2%). The statistical evaluations did not demonstrate any difference between profession and the knowledge of their detection of symptoms, risk factors and diagnosis method (p>0.05). However statistical evaluations demonstrated significant differences between educational level and knowledge of detection method and symptoms (p0.05).