Helfer skin tap, shotblocker ve standart yöntemle uygulanan intramüsküler enjeksiyonun; ağrı, konfor, memnuniyet ve enjeksiyon korkusu üzerine etkisi: randomize kontrollü bir çalışma
Intramuscular injection applied with helfer skin tap, shotblocker and standard method; effect on pain, comfort, satisfaction, and fear of injection: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 843215
  2. Yazar: GÜZEL NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu araştırma Helfer Skin Tap, shotblocker ve standart teknik ile uygulanan intramüsküler enjeksiyonun ağrı, konfor, memnuniyet ve korku düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Bu araştırma Randomize Kontrollü (Clinical Trials ID: NCT05577832) girişimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinin acil sevisine siyanokobalamin enjeksiyonu yaptırmak için başvuran 86 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise araştırma kriterlerini sağlayan 40 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Sosyodemografik Özellikler Formu”,“Visual Analog Skala (VAS)”,“Enjeksiyon İçin Konfor Ölçeği”,“Enjeksiyon Sonrası Memnuniyet Ölçeği”ve“Enjeksiyon Korkusu Ölçeği”kullanıldı. Hastalara her gün 1 siyanokobalamin enjeksiyonu olmak üzere 3 farklı yöntem deltoid kasa uygulandı. Yöntemlerin sırası randomize bir şekilde belirlendi. Her enjeksiyon uygulamasından sonra hastalar yarım saat gözlem altında tutuldu ve veriler bu yarım saatlik sürede toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Cronbach Alpha değeri, Skewness ve Kurtosis değerleri, sıklık, yüzde, puan ortalamaları, standart sapma değerleri, yenilenen ölçümler için ANOVA testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların ağrı puanlarının Helfer Skin Tap uygulamasında 3.20±2.70, shotblocker uygulamasında 2.05±2.30, standart teknik uygulamasında 2.68±1.50 olduğu belirlendi. Hastaların konfor puanlarının Helfer Skin Tap uygulamasında 4.31±0.58, shotblocker uygulamasında 4.53±0.44, standart teknik uygulamasında 4.42±0.48 olduğu bulundu. Hastaların memnuniyet puanlarının Helfer Skin Tap uygulamasında 4.29±0.54, shotblocker uygulamasında 4.53±0.38, standart teknik uygulamasında 4.50±0.39 olduğu saptandı. Hastaların korku puanlarının Helfer Skin Tap uygulamasında 2.36±0.82, shotblocker uygulamasında 2.11±0.85, standart teknik uygulamasında 2.30±0.76 olduğu belirlendi. Hastalara Helfer Skin Tap, shotblocker ve standart teknik ile uygulanan intramüsküler enjeksiyonun; ağrı, konfor, memnuniyet ve korku düzeylerini farklı düzeylerde etkilediği belirlendi. Hastalar için en az ağrılı tekniğin shotblocker uygulaması olduğu, en konforlu tekniğin shotblocker uygulaması olduğu, hastaların en memnun kaldığı tekniğin shotblocker uygulaması olduğu ve hastalarda en az korkuya neden olan tekniğin shotblocker uygulaması olduğu belirlendi. Sonuç: Hastalara Helfer Skin Tap, shotblocker ve standart teknik ile uygulanan intramüsküler enjeksiyon; hastaların ağrı, konfor, memnuniyet ve korku düzeylerini farklı düzeylerde etkilemektedir. Hastalar için en az ağrı ve korkuya neden olan tekniğin shotblocker olduğu, hastalar için en konforlu tekniğin ve hastaların en memnun kaldığı tekniğin shotblocker olduğu belirlendi. Shotblocker kullanımının enjeksiyon uygulamalarında yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to research the effects of intramuscular injection applied with Helfer Skin Tap, shotblocker, and standard technique on pain, comfort, satisfaction, and fear levels. Material and Method: This study is a randomized controlled (Clinical Trials ID: NCT05577832) interventional study. The study population consisted of 86 patients who applied to the emergency department of Atatürk University Research Hospital to receive cyanocobalamin injections. The sample of the study consisted of 40 psubjects areeligible for research criteria.“Sociodemographic Characteristics Form,”“Visual Analog Scale (VAS),”“Comfort Scale for Injection,”“Post-Injection Satisfaction Scale,”and“Fear of Injection Scale”were used to collect data. Three different technique were applied to the deltoid muscle, including one cyanocobalamin injection every day. The order of the techniques was determined in a randomized conformation. After each injection, patients were observed for half an hour, and data were collected during this half hour. Cronbach Alpha value, Skewness and Kurtosis values, frequency, percentage, mean score, standard deviation values, ANOVA test for repeated measurements, and t-test independent groups were used to evaluate the data. Results: It was determined that the patient's pain scores were 3.20±2.70 in the Helfer Skin Tap application, 2.05±2.30 in the shotblocker application, and 2.68±1.50 in the standard technique application. The patients' comfort scores were 4.31±0.58 in the Helfer Skin Tap application, 4.53±0.44 in the shotblocker application, and 4.42±0.48 in the standard technique application. It was determined that the patient's satisfaction scores were 4.29±0.54 in the Helfer Skin Tap application, 4.53±0.38 in the shotblocker application, and 4.50±0.39 in the standard technique application. It was determined that the fear scores of the patients were 2.36±0.82 in the Helfer Skin Tap application, 2.11±0.85 in the shotblocker application, and 2.30±0.76 in the standard technique application. Intramuscular injection was applied to Helfer Skin Tap, shotblocker, and standard technique patients. It was determined that it affected pain, comfort, satisfaction, and fear levels at different levels. It was determined that the least painful technique for the patients was the shot blocker application, the most comfortable technique was the shot blocker application, the technique that the patients were most satisfied with was the shot blocker application. The technique that caused the slightest fear in the patients was the shot blocker application. Conclusion: Intramuscular injection applied to patients with Helfer Skin Tap, shot blocker, and standard technique affects patients' pain, comfort, satisfaction, and fear levels in different levels. It was determined that the technique that caused the most minor pain and fear for the patients was the shotblocker, while the most comfortable technique for the patients and the technique that the patients were most satisfied with was the shot-blocker. It is recommended that the use of shotblockers be expanded in injection applications.