Rekürren Aftöz Stomatit hastalarında serum midkine düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum midkine levels in patients with Recurrent Aphthous Stomatitis
- Tez No: 947229
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Rekürren Aftöz Stomatit (RAS), toplumun geniş bir kesimini etkileyen, ağrılı oral ülserlerle karakterize, tekrarlayıcı inflamatuvar bir hastalıktır. Hastalığın etyopatogenezi henüz tam olarak aydınlatılamamış olup genetik yatkınlık, mikrobiyal etkenler, hematolojik eksiklikler, stres ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi birçok faktörle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu karmaşık yapının anlaşılması, tanı ve tedavi süreçlerinde biyobelirteç ihtiyacını gündeme getirmektedir. Midkine, çeşitli dokularda eksprese edilen ve başta inflamasyon olmak üzere birçok fizyopatolojik süreçte etkili olan bir büyüme faktörüdür. Özellikle Th1 tipi immün yanıt ile ilişkili pek çok hastalıkta serum düzeylerinin arttığı ispatlanmıştır. Literatürde RAS'lı hastalarda serum midkine düzeylerinin değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamız, midkine düzeyinin RAS patogenezindeki olası yerini değerlendirmeyi ve midkine'in hastalık aktivitesiyle olan ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmamıza 44 RAS hastası ve yaş ile cinsiyet açısından eşleştirilmiş 44 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcıların detaylı klinik öyküleri alınmış, hs-CRP, vitamin B12, folat, hemoglobin, demir, ferritin parametreleri ölçülmüştür. Serum midkine düzeyleri de ELISA yöntemiyle çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 30.0 ve Minitab 18 programı ile analiz edilmiştir.Çalışmamızda hasta grubunun serum midkine düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu gösterilmiştir (p= 0,006). ROC analizinde midkine'in 0,228 ng/mL kesme değeri için %97,7 özgüllük, %22,7 duyarlılıkla RAS'ı ayırt etmede etkili olabileceği belirlenmiştir. Bu sonuç midkine'in RAS tanısında yüksek özgüllüğe sahip destekleyici bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir.Midkine düzeyi ile hastalık aktivitesi ve şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca kontrol grubunda serum hemoglobin ve vitamin B12 düzeyleri hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur.Sonuç olarak bu çalışma, midkine'in RAS'ın tanı sürecinde ve etyopatogenezinin aydınlatılmasında potansiyel bir biyobelirteç olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymakta; bu doğrultuda, midkine ile RAS arasındaki ilişkiyi inceleyecek çalışmalara bilimsel bir temel oluşturabileceğini düşündürmektedir. RAS patogenezinin ve midkine'in bu süreçteki olası rolünün daha kapsamlı biçimde anlaşılabilmesi için hem serum hem de doku düzeyinde yapılacak geniş örneklemli ileri düzey çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recurrent Aphthous Stomatitis (RAS) is a common, painful, and relapsing inflammatory disease characterized by oral ulcerations that affects a significant portion of the population. Although its etiopathogenesis has not yet been fully elucidated, it is thought to be associated with multiple factors including genetic predisposition, microbial agents, hematologic deficiencies, psychological stress, and immune system dysregulation. The complexity of these interactions underscores the need for reliable biomarkers in the diagnostic and therapeutic processes. Midkine, a heparin-binding growth factor expressed in various tissues, plays a role in several pathophysiological processes, particularly inflammation. It has been shown that midkine levels are elevated in many diseases associated with Th1 type immune responses. However, no studies have been identified in the literature that investigate serum midkine levels in patients with RAS. This study aims to evaluate the potential role of midkine in the pathogenesis of RAS and to explore its association with disease activity. A total of 44 patients diagnosed with RAS and 44 age and sex matched healthy volunteers were included in the study. Detailed clinical histories were obtained from all participants, and laboratory parameters including hs-CRP, vitamin B12, folate, hemoglobin, iron, and ferritin were measured. Serum midkine levels were assessed using the ELISA method. Statistical analyses were performed using SPSS version 30.0 and Minitab 18 software. Our findings demonstrated that serum midkine levels were significantly higher in the patient group compared to the control group (p = 0.006). ROC analysis revealed that a cut-off value of 0.228 ng/mL for midkine yielded a specificity of 97.7% and a sensitivity of 22.7%, suggesting that midkine may serve as a highly specific supportive biomarker in the diagnosis of RAS. No statistically significant correlation was found between serum midkine levels and disease activity or severity. Additionally, serum hemoglobin and vitamin B12 levels were significantly higher in the control group compared to the patient group. In conclusion, this study suggests that midkine may be considered a potential biomarker in the diagnostic evaluation and elucidation of the pathogenesis of RAS. These findings provide a scientific basis for future research investigating the relationship between midkine and RAS. Further large-scale studies at both serum and tissue levels are warranted to clarify the role of midkine in the pathophysiology of RAS.