Laboratuvar ve işletme şartlarındaki boyamalarda tekrarlanabilirlik
Reproducibility of dyeings, between laboratory and bulk production
  1. Tez No: 84323
  2. Yazar: KAMİL ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İNANICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Laboratuvar koşullarında yapılan boyamalar, aynı koşullarla işletmede yapıldığında, elde edilen renkler arasında ton farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada yün iplik boyamada Sandolan MF (Clariant) boyarmaddeleri kullanılmış, laboratuvar ve işletme arasında ortaya çıkan renk farklılıkları incelenmiştir. İşletmede yapılmış bir boyama temel olarak alınmış ve bu boyama işleminin koşullarına göre laboratuvarda boyamalar yapılmıştır. Buna ek olarak, boyama diyagramları ve/veya yardımcı madde reçeteleri değiştirilerek 5 deney daha yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda, boyarmaddelerin çekim eğrileri incelenmiş ve laboratuvarda boyanmış örneklerin, işletmede boyanmış örneğe göre kolorimetrik karşılaştırmaları yapılmıştır. Bunların yanısıra, boyamayla ilgili bir dizi faktörle ilgili olarak da deneyler yapılmıştır. ) Sonuç olarak, işletme ve laboratuvarda aynı koşulların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca, çok önemli olan birçok faktör de kontrol allında tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Shade variations occur between two dyeings, one obtained from the bulk production and the other from the laboratory, even when these two dyeings were carried out under the identical conditions. In this experimental work, Sandolan MF (Clariant) dyestuffs were used for dyeing wool yarns and the shade variations between laboratory and bulk dyeings were examined. The dyeing carried out in the bulk production was taken into account as a reference, and the laboratory dyeings were carried out in accordance with the bulk dyeing conditions. In addition to this, five laboratory dyeings were also carried out by varying the dyeing conditions. In the experimental work, the %exhaustion curves for laboratory and bulk dyeings were examined, and the comparisons were made in respect to colorimetric measurements by taking the bulk dyeing as reference. After these, some of the other factors were examined. Laboratory and bulk dyeings must have same conditions, and important factors must be controlled. m-