Sarkopeni taraması için kullanılan SARC-F skorlamasının böbrek nakil hastalarında güvenilirliği
Reliability of SARC-F scoring used to screen for sarcopenia in kidney transplant patients
- Tez No: 843239
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek nakli, son dönem böbrek hastalığı için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Böbrek nakli alıcıları; diyaliz tedavisi, metabolik asidoz ve inflamasyon gibi faktörler nedeniyle sarkopeni açısından yüksek risk altında olabilir. Sarkopeni; vücut kas kütlesi, el kavrama gücü ve yürüme hızı gibi parametreler kullanılarak tanımlanır. Günlük pratikte hastalarda sarkopeniyi değerlendirmek için zamana ve alana ihtiyaç vardır. Bu nedenle tarama yönteminin uygulanabilirliği basit, kullanışlı ve düşük maliyetli olmalıdır. Bu bağlamda Malmstrom, 2013 yılında klinik uygulamada sarkopeni taraması için hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilen SARC-F anketini tasarlamıştır. Bizim çalışmamızın amacı böbrek nakli olan hastalarda sarkopeni insidansını değerlendirmek ve sarkopeni tanısı alan hastalarda SARC-F skorlamasının güvenirliliğini araştırmaktır. Hastalar ve Metod: Çalışmaya KSÜ Tıp Fakültesi Nefroloji BD tarafından takip edilen 18 yaş üstü böbrek nakilli 150 hasta dahil edildi. Tanita DC 360 ST cihazı kullanılarak hastaların vücut kas kütlesi hesaplandı. Yürüme hızları ve el sıkma güçleri ölçüldü. Sarkopeni kriterleri kullanılarak sarkopeni tanısı koyuldu. Ölçüm işlemleri öncesinde 5 sorudan oluşan SARC-F skorlaması yapılarak hastaların puanları kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan 150 hastanın 28'inde sarkopeni saptandı ve sarkopeni prevalansı literatürle uyumlu bir şekilde %22,9 olarak hesaplandı. Sarkopenik hastaların 21'i erkek (%75) ve 7'si kadındır (%25). Hastaların yaş ortalaması 42±13,5 yıldır. Sarkopenik hastaların kas iskelet bulguları (VKİ, toplam kas kütlesi, iskelet kas kütlesi, kas yüzdesi, iskelet kas indeksi) parametreleri düşük bulundu. SARC-F skoru analizinde 150 hastanın sadece 12'sinde SARC-F 4'ten büyük bulundu. SARC-F 4'ten büyük olan hastaların yaş ortalaması 55,25±11,96'dir. Hastaların 2'si erkek (%16,7) ve 10'u kadındır (%83,3). Bu hastalardan sadece birisi sarkopeni tansı aldı. SARC-F ≥4 olan hastaların kas iskelet bulguları BMİ, toplam kas kütlesi, iskelet kas kütlesi, iskelet kas indeksi) SARC-F
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Kidney transplantation is the treatment of choice for end-stage chronic kidney disease. Kidney transplant recipients may be at increased risk for sarcopenia due to pre-transplant-related factors such as dialysis therapy, metabolic acidosis and inflammation. The clinical definition of sarcopenia is obtained by calculating parameters such as body muscle mass, hand grip strength and walking speed. In daily practice, patients need time and space to evaluate sarcopenia. Therefore, the applicability of the screening method should be simple, convenient and low-cost. In this context, Malmstrom designed the SARC-F questionnaire in 2013, which can be used quickly and easily to screen for sarcopenia in clinical practice. The aim of our study is to evaluate the incidence of sarcopenia in kidney transplant patients and to investigate the reliability of SARC-F scoring in patients diagnosed with sarcopenia. Patients and Methods: 150 kidney transplant recipient over the age of 18 who were followed up by KSU Faculty of Medicine, Department of Nephrology were included in the study. Body muscle mass of the patients was calculated using the Tanita DC 360 ST device. Walking speed and hand grip strength were measured and sarcopenia was diagnosed. At the end of the measurement procedures, SARC-F scoring consisting of 5 questions was performed and the patients' scores were recorded. Findings: Sarcopenia was detected in 28 of 150 patients participating in our study, and the prevalence of sarcopenia was calculated as 22.9% which is consistent with the literature. Of the sarcopenic patients, 21 were men (75%) and 7 were women (25%). The average age of the patients is 42±13.5 years. Musculoskeletal parameters (VKİ, total muscle mass, skeletal muscle mass, muscle percentage, skeletal muscle index) of sarcopenic patients were generally found to be low. In the SARC-F score analysis, SARC-F was found to be greater than 4 in only 12 of 150 patients. The average age of patients with SARC-F greater than 4 is 55.25±11.96. 2 of the patients were male (16.7%) and 10 were female (83.3%). Only one of these patients was diagnosed with sarcopenia. Musculoskeletal findings (VKİ, total muscle mass, skeletal muscle mass, skeletal muscle index) in patients with SARC-F ≥4 were found to be significantly lower than in patients with SARC-F