Materiality of the immaterial: Embodied interaction in virtual reality gaming
Maddi olmayanın maddeselliği: Sanal gerçeklik oyunculuğunda bedenleşmiş etkileşim
  1. Tez No: 843240
  2. Yazar: BURAK KÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA TÖNÜK KRUITHOF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son zamanlarda, teknolojik gelişmelere bağlı olarak sanal gerçeklik sistemlerinin fiyatlarının düşmesiyle birlikte, sanal gerçeklik oyunculuğu yaygın bir pratik haline gelmeye başlamıştır. Adından da anlaşılabileceği gibi, sanal gerçeklik somut olmayan bir şey olarak algılanır, ancak kökleri maddiyat ve gerçek hayatla derinden bağlantılıdır ve iç içe geçmiştir. Bu tez, sanal gerçeklik oyunculuğunun karmaşık doğasını pratik teorisi ve bedenleşmiş etkileşimler perspektiflerinden analiz ederek keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bunun için, sanal gerçeklik oyuncuları ile gözlemler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nitel analiz, bu karmaşık pratiğin bedensel kapital, duyusal faktörler, tutarsızlık faktörleri, bilme ve yapma biçimleri, ve bilişsel adaptasyon gibi birkaç kategoride açıklanabileceğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the prices of virtual reality systems dropping due to technological advances, VR gaming is becoming a common practice. As the name suggests, VR is perceived to be immaterial, yet its roots are deeply connected to and intertwined with materiality and real life. This thesis aims to explore the enigmatic nature of VR gaming, through analyzing it from the perspectives of practice theory and embodied interactions. For this purpose, observations and semi-structured interviews were conducted with VR players. The qualitative analysis revealed that this complex practice can be explained in several categories such as embodied capital, sensory factors, factors of discrepancy, ways of knowing and doing, and adaptation.