Web ve mobil platformlarda bulunan dijital matematik oyunlarınınmultimedya öğrenme kuramına göre incelenmesi
Exploring digital mathematics games in web and mobil platforms through the lense of multimedia learning theory
  1. Tez No: 843242
  2. Yazar: NERGİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada web ve mobil platformlarda yer alan dijital matematik oyunlarının multimedya öğrenme kuramına göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen erişime açık, indirme sayıları fazla olan ücretsiz oyunlardan (N=65) oluşmaktadır. Araştırma için okul öncesi düzeyinden başlayarak ilkokul ve ortaokuldaki tüm seviyelerden sınıf kazanımlarına ait dijital matematik oyunları seçilmiştir. Örneklemi oluşturan 65 oyun tüm ilkeler özelinde tek tek ele alınarak incelenmiştir. 12 maddeden oluşan ilke şartlarına göre incelenen oyunlar için incelenen ilkenin oyunun her aşamasında sağlanma durumu iki puan, oyunda bazen sağlama durumu bir puan, oyunda ilke gerekliklerinin hiçbir zaman sağlamama durumu ise sıfır puan ile puanlandırılarak toplam puan hesaplanmıştır. Hiçbir ilkeyi sağlamayan bir oyunun sıfır puan alması ve tüm ilkeleri tam olarak sağlayan bir oyunun 24 puana sahip olması sebebiyle oyunlar üç ayrı kategoriye (düşük, orta ya da yüksek seviye) ayrılarak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda web ve mobil platformlarda bulunan ücretsiz, erişime açık ve oynanma sayısı en çok olan dijital matematik oyunlarının multimedya öğrenme kuramı ilkelerinin çoğunluğunu sağlamadığı görülmüştür. Bu nedenle bu oyunların bireylerde bilişsel yük meydana getirebileceği, zihinsel karmaşa yaratacağı, bilgi kayıplarına sebep olacağı sonucu ortaya çıkmıştır. Bu oyunların oynanması durumunda oyunların, eğitim-öğretimin formal ve informal süreçlerinde istendik davranışlarını tam olarak meydana getiremeyeceği, eğitim hedeflerini kısmen gerçekleştirebileceği, tam öğrenmenin gerçekleşmesi için tasarım ilkelerini sağlamaları gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to explore digital mathematics games on web and mobile platforms based on multimedia learning theory. Document analysis, one of the qualitative research methods, is employed in the study. The sample, determined through easily accessible sampling, consists of freely accessible, highly downloaded, and free games (N=65). The selected games were digital mathematics games covering class objectives from preschool level to all levels of elementary and middle school. The 65 games that make up the sample were individually examined for each principle. For the games evaluated based on the 12 principles, the following scoring was used: two points were given for games where a principle was fulfilled at each stage, one point was assigned for games where a principle was fulfilled at some stages, and zero points were allocated for games where a principle was never fulfilled. Subsequently, the total score was calculated. Given that a game that does not fulfill any principle receives zero points, and a game that fulfills all principles receives 24 points, the games were categorized into three levels (low, medium, or high level). Based on the findings obtained in the research, it was observed that most of the free, accessible, and most-played digital mathematics games on web and mobile platforms do not adhere to the principles of multimedia learning theory. Therefore, it was concluded that these games could create cognitive load, induce mental confusion, and lead to knowledge loss in learners. In the case of playing these games, it was determined that the games might not fully exhibit the desired behaviors in formal and informal education processes, partially achieve educational goals, and need to adhere to design principles for complete learning to occur.