Anksiyete bozukluğu olan okul öncesi çocuklarda Serum Nrf2/Keap1, Sestrin2 ve Süperoksit Dismutaz seviyelerinin subklinik grup ve sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması
In preschool children with anxiety disorder Serum Nrf2/Keap1, Sestrin2 And Superoxide Dismutase comparison of levels with subclinic group and healthy controls
  1. Tez No: 843241
  2. Yazar: ELİFNUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÇIKILI UYTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Anksiyete bozuklukları okul öncesi yaşta çocuklarda sık görülen psikiyatrik hastalıklardan biridir. Anksiyete bozuklarının etiyopatogenezinde birçok faktör araştırılmış ancak kesin kanıtlar henüz bulunamamıştır. Etiyopatogenezde araştırılan bir konu da oksidatif stresin artması ve antioksidan sistemin yetersiz kalmasıdır. Biz de çalışmamızda antioksidan sistem elemanlarında serum Nrf2, Keap1, Sestrin2 ve Süperoksit dismutaz düzeylerinin anksiyete bozuklukları için bir biyobelirteç olup olamayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 36-83 ay aralığındaki 22 katılımcı anksiyete grubunu, 22 katılımcı subklinik grubu ve 21 katılımcı kontrol grubunu oluşturmuştur. Katılımcılar ile DSM-5 ktirerlerine dayalı tanısal görüşme yapılmış ve Okul Öncesi Yaş Çocukların Psikiyatrik Değerlendirmesi (Preschool Age Psychiatric Assesment -PAPA- OÖÇ-PD) - Anksiyete Tarama Bölümü, Okul Öncesi Kaygı Ölçeği, Çocuklar İçin Kısa Mizaç Ölçeği ve 1,5-5 yaş Okul Öncesi Davranış Ölçeği (CBCL) kullanılarak anksiyete bozuklukları şiddeti değerlendirilmiştir. Her üç gruptaki katılımcılardan periferik venöz kan örneği alınarak ELİSA yöntemi ile serum Nrf2, Keap1, Sestrin2, Süperoksit dismutaz ve GABPa düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Serum Nrf2 ve GABPa düzeylerinde gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Keap1, Sestrin2 ve Süperoksit Dismutaz düzeylerinde gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamız bilindiği kadarıyla okul öncesi yaş dönemi anksiyete bozuklarında antioksidan sistemi değerlendiren ilk çalışmadır. Sonuçlarımız antioksidan sistemi elemanı Nrf2'nin ve mitokondriyal sistemde görevli GABPa'nın anksiyete bozukluklarında biyomarker olarak kullanılabileceğini düşündürse de geniş yaş aralığında geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Anxiety disorder is one of the common psychiatric disorders in preschool children. Many factors have been investigated in the etiopathogenesis of anxiety disorders, but definitive evidence hasn't yet been found. One issue investigated in etiopathogenesis is the increase in oxidative stress and the decrase of the antioxidant system. In our study, we aimed to investigate whether serum Nrf2, Keap1, Sestrin2 and superoxide dismutase levels in antioxidant system elements could be a biomarker for anxiety disorders. Methods: The anxiety group constituted of 22 participants between the ages of 36-83 months, 22 participants in the subclinical group and 21 participants in the control group who aplied to the Department of Child and Adolescent Mental Health at Ankara University. Participants underwent a diagnostic interview based on DSM-5 criteria and the severity of anxiety disorders was assessed using the Preschool Age Psychiatric Assessment -PAPA- Anxiety Screening Section, The Revised Anxiety Scale for Preschool, Short Temperament Scale for Children and Child Behavior Checklist (CBCL) for Ages 1.5-5. Peripheral venous blood samples were obtained from the participants in all three groups and serum Nrf2, Keap1, Sestrin2,Superoxide dismutase and GABPa levels were measured by ELISA method. Results: Serum Nrf2 and GABPa levels were significantly different between the groups. No significant difference was found between the groups in Keap1, Sestrin2 and Superoxide Dismutase levels. Conclusion: Although our results suggest that the antioxidant system element Nrf2 and GABPa in the mitochondrial system may be used as biomarkers in anxiety disorders, studies with large samples in a wide age range are needed.