İş zekâsı sistemlerinin yenilik yönetimi üzerine etkisi: Bilişim işletmeleri örneği
The effect of business intelligence on innovation management: The case of it companies
  1. Tez No: 843254
  2. Yazar: BEYZA ASEL AYTEPE SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Science and Technology, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
The aim of this study is to examine the effect of business intelligence systems use in enterprises on innovation management. For this purpose, it is aimed to examine the importance and effect of business intelligence systems in innovation management decisions in enterprises operating in the IT sector. While conducting the research, the phenomenology design was used. Data were collected through interview technical processes and analyzed with content analysis. The universe of the research consists of IT enterprises using business intelligence systems in Turkey, and the sample is Turkey-based IT enterprises using business intelligence systems registered in LinkedIn. Data were accessed by conducting interviews with 14 participants within the framework of the interview technique. Participants in the interviews; managers, business intelligence specialists, unit chiefs, project managers, business intelligence consultants. During the interviews, 9 open-ended questions were asked to collect the data, and 3 probe questions were used to support the questions. Participant interviews were conducted in a semi-structured online environment to collect data. As a result of the analysis of the data collected as a result of the interviews, five themes were obtained:“business intelligence”,“information technologies”,“innovation management”,“business / management”and“development of the sector / suggestions”. The categories and codes under the themes were revealed by analyzing the interviews. In the conclusion part of the study; It has been revealed that the importance of business intelligence systems in IT enterprises has increased, but the awareness of use has not yet developed enough. It has been mentioned that the visual differences in the report outputs of business intelligence tools vary according to the business sector and play an active role in the preference of business intelligence tools. The importance of innovation has emerged for IT businesses to survive competitively in their rapidly changing environments. It has been mentioned that the importance of using data in the steps of innovation need and decision-making is great, and it has been revealed that almost error-free decisions can be made for businesses with the accuracy of business intelligence reports. In this way, it has been revealed that businesses using business intelligence systems are more advantageous than other businesses.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı, işletmelerdeki iş zekâsı sistemleri kullanımlarının yenilik yönetimi üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde iş zekâsı sistemlerinin yenilik yönetimi kararları özelinde önemini ve etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırma yapılırken olgu bilimi (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Görüşme teknik süreçleri ile veriler toplanarak içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki iş zekâsı sistemleri kullanan bilişim işletmeleri, örneklemini ise Türkiye merkezli LinkedIn'de kayıtlı olan iş zekâsı sistemleri kullanan bilişim işletmeleri oluşturmaktadır. Görüşme tekniği çerçevesinde 14 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilerek verilere ulaşım sağlanmıştır. Görüşmelerdeki katılımcılar; yöneticiler, iş zekâsı uzmanları, birim şefleri, proje yöneticileri, iş zekâsı danışmanlarından oluşmaktadır. Görüşmeler sırasında verileri toplama amacı ile 9 adet açık uçlu soru sorulmuş olup soruları destekleyici olarak 3 adet sonda soru kullanılmıştır. Katılımcı görüşmeleri çevrimiçi (online) ortamda yarı yapılandırılmış şekilde gerçekleşetirilerek verilerin toplanması sağlanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda toplanan verilerin analizi sonucunda“iş zekâsı”,“bilişim teknolojileri”,“yenilik yönetimi”,“işletme / yönetim”ve“sektörün gelişmesi/öneriler”olmak üzere beş tema elde edilmiştir. Temalar altında kategori ve kodlar görüşmelerin analiz edilmesi ile ortaya konmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında; iş zekâsı sistemlerinin bilişim işletmelerinde öneminin arttığının ancak kullanım farkındalığının henüz yeteri kadar gelişmediği ortaya konmuştur. İş zekâsı araçlarının rapor çıktılarındaki görsel farklılıkların işletme sektörüne göre değişmekte olduğu ve iş zekâsı araçlarının tercih edilmesinde etkin bir rol oynadığından bahsedilmiştir. Bilişim işletmelerinin hızla değişen çevrelerinde rekabet halinde hayatta kalmaları için yenilik yapılmasının önemi ortaya çıkmıştır. Yenilik ihtiyacı ve yeniliğe karar verilme adımlarında veri kullanımının öneminin büyük olduğundan bahsedilerek iş zekâsı raporlarının doğruluğu ile işletmeler için neredeyse hatasız kararlar verilebildiği ortaya çıkmıştır. Bu sayede iş zekâsı sistemlerini kullanan işletmelerin diğer işletmelere nazaran daha avantajlı oldukları ortaya konmuştur.