Geriatrik hastalarda dehidratasyonun sıklığı, risk faktörleri ve klinik sonuçları
Frequency, risk factors and clinical reflections of dehydration in geriatric patients
- Tez No: 843259
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Amacımız geriatri polikliniğine başvuran hastalarda dehidratasyonun sıklığını, risk faktörlerini ve klinik yansımalarını araştırmaktır. Materyal ve Metod: Polikliniğimize başvuran hastaların dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. Dehidrate hastalar hesaplanmış plazma osmolaritesi [1,86 x (Na+ K) +1,15 x glukoz + üre +14] kullanılarak belirlenmiştir. Hesaplanmış plazma osmolaritesi 295 mOsm/L'den büyük olanlar dehidrate kabul edilmiştir. Hastaların ayrıntılı geriatrik değerlendirme parametreleri ile hidrasyon durumları arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bulgular: 963 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 79,9'du, %71,7'si kadındı. %31,15'i dehidrate idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Our aim is investigate the frequency, risk factors and clinical reflections of dehydration. Materials and Methods: Patients file were scanned retrospectively. Dehydrated patients were determined using calculated plasma osmolarity [1,86 x (Na+ K) +1,15 x glucose + urea +14]. Plasma osmolarity greater than 295 mOsm/L were considered dehydrated. The relationship between geriatric assessment parameters and hydration status of the patients was analyzed. Results: 963 patients were included. Mean age was 79,9. 71,7% of them were women. 31,15% were dehydrated.