Acil Servise başvuran pacemaker implantlı hastaların araştırılması
Examination of patients with implanted pacemakers presenting to the Emergency Department
- Tez No: 843263
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA, DOÇ. DR. YEŞİM İŞLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda acil servisimize başvuran pacemaker implantlı hastaların geliş şikayetleri, ilaç kullanımları, elektrokardiyografi (EKG) bulguları, başvuru sıklıkları, semptomları, bulguları, laboratuvar bulguları ve Body Mass Index (BMI)'nin araştırılması ve varsa pacemaker disfonksiyonun araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif ve gözlemsel bir kohort çalışması olup, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 01.09.2022 ile 01.09.2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran ve/veya 112 ambulansı ile getirilen, pacemaker implantlı 18 yaş ve üstü her iki cinsiyetten, çalışmaya katılmaya onam veren ve verilerine eksiksiz ulaşılabilen tüm hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 91 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 65,02 ±13,71 yıl iken hastaların 61'i ise (%67,0) erkek olarak saptadık. Hastaların tamamında ek hastalık öyküsü vardı. En fazla görülen ek hastalıkları ise hipertansiyon (HT) (n= 79, %86,8) ve konjestif kalp yetmezliği (KKY) (n=70, % 76,9) olarak saptadık. Hastaların en çok kullandığı medikal ilaçlar beta bloker (n= 64, %70,3) ve antiplatelet ajanları (n= 54, % 59,3) olarak saptadık. ICD (implant edilebilir kardiyoverter defibrilatörler ) şoklama oranlarının erkeklerde anlamlı olarak daha fazla olduğu, dispne şikayeti olanlarının tamamında ise ICD'nin hiç şoklamadığını saptadık. Hastane içinde mortalite gelişen kardiyak pacemaker/ICD hastaların sırası ile sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), periferik oksijen satürasyonu (sPO2) ve potasyum düzeylerinin anlamlı derecede farklı olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, our aim was to investigate the presenting complaints, medication usage, electrocardiography (EKG) findings, frequency of admissions, symptoms, signs, laboratory findings, and Body Mass Index (BMI) of patients with pacemaker implants who presented to our emergency department, as well as to explore any pacemaker dysfunction if present. Material and Methods: This study was a single-center, prospective, observational cohort study, including all patients aged 18 and over of both genders, with pacemaker implants who presented to the Emergency Department of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between September 1, 2022, and September 1, 2023, either as outpatient or brought in by the 112 emergency ambulance service, provided they consented to participate in the study and complete data were accessible. Results: A total of 91 patients were included in the study. The mean age of the patients included in the study was 65.02 ± 13.71 years, with 61 (67.0%) identified as male. All patients had comorbidities. The most commonly observed comorbidities were hypertension (HT) (n=79, 86.8%) and congestive heart failure (CHF) (n=70, 76.9%). The most frequently used medications among patients were beta-blockers (n=64, 70.3%) and antiplatelet agents (n=54, 59.3%). We found that the incidence of implantable cardioverter-defibrillator (ICD) shocks was significantly higher in males and that none of those complaining of dyspnea had received ICD shocks. We observed significant differences in systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), peripheral oxygen saturation (sPO2), and potassium levels in patients who developed in-hospital mortality in cardiac pacemaker/ICD recipients.