Rekreasyonel aktif bireyler ile sedanter bireylerin farklı açısal hızlardaki izokinetik kuvvetlerinin karşılaştırılması
Comparison of isokinetic forces at different angular velocities between recreational active individuals and sedentary individuals
- Tez No: 843279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekreasyonel aktif bireyler ile sedanter bireylerin farklı açısal hızlardaki izokinetik kuvvetlerinin karşılaştır. Araştırmaya üniversitede öğrenim gören 10 sedanter birey (yaş 20,40±2,11 yıl, boy 178,20±7,65 cm ve vücut ağırlığı 68,90±6,42 kg) ve 10 rekreaasyonel aktif birey (yaş 19,90±1,37 yıl, boy 178,00±4,47cm ve vücut ağırlığı 72,00±5,31 kg) olmak üzere toplamda 20 gönüllü katılmıştır. Katılımcıların çalışma dizaynına ve çalışma araçlarına alışabilmeleri için ölçüm gününden 1 hafta önce bir kez veriler kaydedilmeden ölçümleri yapılmıştır. Çalışmada katılımcıların kuadriseps izokinetik kuvvet çıktıları hem konsantrik hem de eksantrik olarak 60° s-1 ve 180° s-1 açısal hızlarda baskın bacakta Cybex cihazı ile ölçülmüştür. Katılımcıların maksimum kuvvet çıktıları Newton metre cinsinden bilgisayar ortamında kaydedilmiştir. Araştırmaya ait verilerin normal dağılımlarına Shapiro-Wilk testi ile test edildi. Normal dağılmayan veri setleri için çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edildi ve ± 2 içindekilerin normal dağıldığı kabul edildi. Normal dağılım gösteren veriler için ikili değişkenlerde paired sample t testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırılmalarda ise independent sample t testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi değeri p˂0,05 olarak belirlendi. Gruplar arası yaş, boy ve vücut ağırlığı parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur (p˃0.05). Grup içi konsantrik ve eksantrik kuvvetlerin karşılaştırılmasında iki farklı grupta ve hızda eksantrik kuvvet anlamlı olarak konsantrik kuvvetten yüksek bulunmuştur (p˂0.05). Hız parametresinin karşılaştırması ele alındığında, sedanter grubun yavaş ve hızlı açısal hızlarda üretebildikleri eksantrik ve konsantrik kuvvetler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Rekreasyonel aktif bireylerde ise konsantrik kuvvette hız artınca kuvvet anlamlı olarak düşüş gösterirken (p˂0.05), eksantrik kuvvette anlamlı farklılık göstermemiştir (p˃0.05). Grupların kuvvet değerleri karşılaştırmasında 60° s-1 açısal hızda rekreasyonel aktif bireyler sedanter bireylerden iki kasılma türünde de anlamlı yüksek kuvvet ürettiği bulunurken (p˂0.05), 180° s-1 açısal hızda anlamlı farklılık bulunmamıştır (p˃0.05). Sonuç olarak kuvvet testleri ele alındığında rekreasyonel aktif olanların yavaş açısal hızlarda sedanter bireylerden daha yüksek kuvvet ürettikleri bulunmuştur. Ayrıca eksantrik kuvvetin konsantrik kuvvetten açısal hız gözetmeksizin anlamlı daha yüksek olduğu bulunmuştur. Açısal hızların artışında kuvvet düşüşünün kasılma türüne göre farklılık gösterebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the isokinetic strength at different angular velocities between recreationally active individuals and sedentary individuals. A total of 20 volunteers participated in the research, including 10 sedentary individuals (age 20,40±2,11 years, height 178,20±7,65 cm, and body weight 68,90±6,42 kg) and 10 recreationally active individuals (age 19,90±1,37 years, height 178,00±4,47 cm, and body weight 72,00±5,31 kg) who were university students. Measurements were taken a week before the measurement day to allow participants to familiarize themselves with the study design and tools without recording data. In the study, the participants' quadriceps isokinetic force outputs were measured on the dominant leg using the Cybex device at angular velocities of 60° s-1 and 180° s-1, both concentric and eccentric. Maximum force outputs of the participants were recorded in Newton-meters. The normal distribution of the data was tested using the Shapiro-Wilk test. For non-normally distributed data sets, skewness and kurtosis values were checked, and those within ±2 were considered normally distributed. Paired sample t-tests were used for normally distributed data, and independent sample t-tests were used for between-group comparisons. The significance level was set at 0.05. There were no statistically significant differences in age, height, and body weight parameters between the groups (p˃0.05). In the comparison of concentric and eccentric forces within groups, eccentric force was found to be significantly higher than concentric force in both groups and velocities (p˂0.05). When comparing the angular velocity parameter, there was no significant difference in the eccentric and concentric forces produced by the sedentary group at slow and fast angular velocities. In recreationally active individuals, however, as the speed of concentric force increased, there was a significant decrease in force (p˂0.05), while no significant difference was observed in eccentric force (p˃0.05). In the comparison of force values between groups, recreationally active individuals produced significantly higher forces in both types of contractions at 60° s-1 angular velocity compared to sedentary individuals (p˂0.05), while there was no significant difference at 180° s-1 angular velocity (p˃0.05). In conclusion, when considering force tests, recreationally active individuals were found to produce higher forces than sedentary individuals at slow angular velocities. Additionally, eccentric force was found to be significantly higher than concentric force regardless of angular velocity. It was also noted that the force decrease with increasing angular velocities could vary depending on the type of contraction.