Mikroliflerin boyanması
Dyeing of the microfibre
- Tez No: 84331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİGAR BAYDUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada poliester mikrolifin yüksek sıcaklıklarda dispersiyon boyarmaddeleri ile boyanma özellikleri incelenerek boyanmış numunelere haslık testleri, mukavemet ve renk ölçümleri yapılmıştır. Bu araştırmada poliester mikrolif için iki çalışma yöntemi belirlenmiş olup bunlardan birincisi pH değerinin 5.5 olduğu asidik ortamda boyama yöntemi, diğeri ise pH değerinin 9.5 olduğu alkali ortamda gerçekleştirilen boyama yöntemidir. Asidik ve alkali ortamda boyanmış numunelerin tüm haslık sonuçları, mukavemet ve renk ölçüm sonuçları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan test sonuçları değerlendirilmiş olup, haslık sonuçları ve mukavemet ölçüm sonuçlarının birbirine yakın olduğu ancak renk ölçümlerinin farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Asidik ve alkali ortam boyamalarda aynı miktarda boyarmadde kullanılmasına rağmen asidik ortamda boyarmadde çekiminin daha fazla olduğu, alkali ortamda boyanmış numunelerin daha açık renk tonlarında boyandığı gözlenmiştir. -II-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, dyeing properties of polyester microfibres are studied on high temperature with dispersion dyes and the fastness tests, strength and colour measurements have been carried-out. In this research, two methods have been applied on the polyester microfibres; one of acid medium at pH 5.5 and the other of alkaline medium at pH 9.5. The results of samples dyed by these two methods on fastness, strength and colour measurements have been compared. The overall outcomes showned that fastness results and strengths were close however colour measurements have shown slightly differences. Although the same amount of dyes are used in the acid and the alkaline mediums, dye absorption was greater in acid medium than alkaline medium, additionally, dyed samples on the alkaline medium have shown lower colour depth. -Ill-