Polyester mikrolif kumaş boyamacılığında makine kriterleri ve boya parametrelerinin incelenmesi
In dyeing of polyester microfibre fabrics investigating machinery criteria and dyestuff
  1. Tez No: 95239
  2. Yazar: ASLIHAN KORUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ABDÜLHALİK İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, poliester mikrolif kumaşların boyanmasında kullanılan makine kriterleri ile, boyarmadde parametreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ele alınan makine kriterleri ile boya parametrelerinin, poliester mikrolitlerin boyama yöntemleri ile ilişkileri incelenerek, renk verimi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tezin ilk kısmında, kullanılan makine kriterleri ile boya parametrelerinin, boyama sonuçlan üzerinde meydana getirdikleri değişiklikler, avantaj ve dezavantajlar incelenmiştir. Çalışmanın ana bölümünde; işletmelerde kullanılan kriterler ve parametreler bizzat işletmelerde çalışma yapılarak, saptanmıştır. İkinci kısımda ise; laboratuar koşullarında boyamalar yapılarak,uygun yöntem belirleme çalışması yapılmıştır. Son kısımda da; farklı boyama konsantrasyonlarında, farklı temperatürlerde, farklı boyarmaddeler kullanılarak, makine kriterleri sabit tutularak, yapılan boyama çalışmalarının sonuçları sunulmakta ve konsantrasyonla birlikte, renk kuvvetinin ve renk veriminin değişimi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Boyarmadde, Boyama Konsantrasyonu, Poliester mikrolif, Boyama Makinesi, Renk Kuvveti, Renk Verimi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, the relation between the machinery criteria used in dyeing of polyester microfibre fabrics and dyestuff parameters was investigated. The relation between machinery criteria and dyestuff parameters in polyester microfibre dyeing and the effect on colour efficiency was searched. In the first part of the thesis, the changes and advantages of machinery criteria and dyestuff parameters on dyeing results were searched. In the main part of the work, the criteria and parameters used in dyeing mills were taken from real dyeing mills. In the second part, laboratory dyeings were carried out and determination of suitable methods were made. In the last part, the results taken by using different dye concentrations, different temperatures and different dyestuffs and constant machinery criteria were presented. Also the changes in concentration, color strength and color effiency were searched. KEY WORDS Dyeing concentration, Polyester microfibre, Dyeing Machine, Color Strength, Color Effiency.