Gazaltı kaynak metali özellikleri
Weld metal properties of gas shielded metal arc
  1. Tez No: 84332
  2. Yazar: İRFAN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN YÜKLER, Y.DOÇ.DR. ZARİF ÇATALGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
-J. ÖZET Hazırlanan tezde çeliklerin gazaltı kaynak metali biçimi, dikişin geometrisi teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Teorik inceleme bölümünde elektrik ark kaynak yöntemlerinde dikiş biçimine tesir eden faktörler detayla incelenmiştir. Hazırlanan doktora tezi teknik eğitim doktora tezi olduğundan teorik inceleme kısmı ders notu olarak kullanılmak üzere çok geniş tutulmuştur. Elektrik ark kaynak uygulamalarında ayarlanabilen bütün parametrelerin (akım, gerilim, kaynak ilerleme hızı, tel çapı, gaz cinsi, toz cinsi, polarite, örtü cinsi, tel sürme hızı, elektrod geometrisi, elektrod açısı) ısı oluşumu ve sıvı kaynak metal havuzunda karıştırma hareketine etkisi incelenerek her parametrenin dikiş biçimine etkisi saptanmıştır. Deneysel çalışmalarda alaşımsız çelik saç ve lamalara otojen TIG, MIG ve MAG kaynak dikişleri çekilmiştir. Her deney gurubunda tek bir kaynak parametresi belli bir aralıkta değiştirilerek o parametrenin etkisi saptanmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen sonuçları kısaca şöyle özetleyebiliriz: 1- Gazaltı kaynaklarında kaynak dikiş enerjisi arttıkça dikiş havuzu büyümektedir. 2- Gazaltı kaynakları ile alın birleştirme yapılırken optimum kaynak ilerleme hızı-kaynak akımı seçme haritaları hazırlanmıştır. 3- TIG kaynaklarında -1 0° hareket açısında maksimum nufuziyet elde edilir. 4- TIG kaynaklarında elektrod tepe açısı büyüdükçe nufuziyet azalır. 5- MAG ve MIG kaynaklarında maksimum nufuziyet için akım ve gerilim müştereken ayarlanmalıdır. 6- MAG kaynaklarında -20° ve MIG kaynaklarında -30° hareket açısında maksimum nufuziyet oranı elde edilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis bead shape of gas shielded electric arc welding steel weld metal was examined theoretically and experimentally. The effects of welding parameters on bead shape were explained. In experimental studies GTAW, MIG, and MAG welding processes were applied. Bead on plate, partial and full penetration butt joints were prepared. Mild steel sheet and plate samples were used in the experiments. The following results were derived from the experiments: 1- Weld metal size is directly proportional to welding energy input. 2- Weld current - welding travel speed maps for full penetration of butt welds were drawn for GTAW, MIG and MAG welding proccesses. 3- In GTAW welds maximum penetration is obtained at 10° pulling angle. 4- In MAG welds maximum penetration is optained at 20° pulling angle. 5- In MIG welds maximum penetration is optained at 30° pulling angle. 6- In MIG and MAG welding processes, welding current and welding voltage must be controlled together to obtain maximum penetration. 7- In GTAW welding penetration is indirectly proportional to electrode head angle. II