Sokakta çalışan çocuklara sosyolojik bir bakış: Polatlı örneği
A sociological view on children working on the street: Polatlı example
- Tez No: 843312
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, çeşitli nedenlerle Ankara'nın Polatlı ilçesinde sokakta çalışan/çalışmak zorunda kalan çocukların çalışma nedenlerini, çalışırken yaşamış oldukları zorlukları, aile yapılarını, onları bu yaşama şekline sürükleyen sebepleri; ilgili literatür ve alanda görüşülen çocuklar özelinde ortaya koyarak“sokakta çalışan çocuk”literatürüne katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çocukların çalışması, hem ülkemizde hem de dünyada var olan önemli bir sosyal problemdir. Sokakta çalışan çocuklar, çalışma sahaları ve yaşlarından dolayı kendilerini koruyabilecek olgunluğa erişmemiş olmaları gibi nedenlerle çalışan çocuklar arasında en riskli grubu oluşturmaktadır. Sokakta çalışan çocuk sorunu, bireyselmiş gibi görünse de bu sorundan etkilenen bireylerin toplum içerisinde yer alıyor olmaları, daha büyük toplumsal sorunları beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla bu sorun, aynı zamanda toplumsal bir sorun olarak kabul edilmektedir.“Yoksulluk”sorunu, çocuğun çalışma hayatına dahil olmasının en temel nedeni olarak görülmektedir. Yoksulluk, çocuğu ve toplumu derinden etkileyen sosyal bir problemdir. Ekonomik yetersizlikler sonucunda çocuklar; ailelerine katkı sağlamak, onların çaresizliklerini gidermelerine yardımcı olmak için çalışmayı tercih etmekte ya da çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Bu çocuklar, aynı zamanda kendilerine yeterli yaşam şartlarını sunmada yetersiz kalan ailelerine destek olmak amacıyla sokakta çalışmak zorundadırlar. Bu çalışmada,“sokakta çalışan çocuklar”olgusu ve ilgili literatür hakkında bilgi verildikten sonra, çocuk işçiliğinin tarihsel seyri üzerinde durularak Ankara'nın Polatlı ilçesi özelinde çalışan çocuklar ile görüşme yapılmış ve bu çocukların kendi ifadeleri üzerinden sosyolojik değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines the reasons why children who work/have to work on the streets in Ankara's Polatlı district for various reasons, the difficulties they experience while working, their family structures, and the reasons that lead them to this way of life; It was carried out in order to contribute to the“child working on the street”literature by presenting the relevant literature and the children interviewed in the field. Children's work is an important social problem both in our country and in the world. Although the problem of children working on the streets seems to be an individual issue, the fact that the individuals affected by this problem are in the society brings about larger social problems. Therefore, this problem is also considered a social problem. The problem of“poverty”is seen as the main reason for the child's involvement in working life. Poverty is a social problem that deeply affects children and society. As a result of economic inadequacies, children; they choose to work or are forced to work to contribute to their families and help them relieve their helplessness. These children also have to work on the streets to support their families who are unable to provide them with adequate living conditions. In this study, after giving information about the phenomenon of“children working on the streets”and the relevant literature, interviews were conducted with children working in the Polatlı district of Ankara, focusing on the historical course of child labor, and sociological evaluations were made based on the children's own statements.