Nesnelerin interneti teknolojilerinin hızlı tüketim sektöründe yer alan zincir marketlerdeki uygulamalarına dair bir araştırma
A research on the applications of internet of things technologies in chain markets in the fast consumption sector
  1. Tez No: 843318
  2. Yazar: GÜLBEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hızlı tüketim sektöründe olan zincir marketlerin nesnelerin interneti teknolojisinin kullanımını incelemektir. Araştırmada nitel yöntem kullanılıp fenomenoloji (olgu bilim) deseni izlenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmanın evrenini Çanakkale' de faaliyet gösteren zincir marketler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise nitel yöntem ile ele alındığından amaçlı örneklem türlerinden tipik durum örneklemesi olarak oluşturulmuş ve araştırmada 16 görüşme yapılmış, 3 görüşme geçersiz sayılıp toplamda 13 zincir market yöneticisinden oluşan görüşmelerle çalışma ele alınmıştır. Görüşme yöntemi ile toplanan veriler yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu 8 adet açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları mağaza sorumlularına ve bölge sorumlularına yüz yüze gerçekleşen görüşmelerle uygulanmıştır. Araştırma boyunca toplanan verilere betimsel analiz yöntemi uygulanarak çalışma gerçekleşmiştir. Verilerin analizi sonucu; zincir market yöneticilerin nesnelerin interneti kavram bilgisi, konu hakkındaki yeterlilikleri oldukça düşüktür. Bu sonuçla beraber yurt içindeki hızlı tüketim sektöründe yer alan zincir marketlerde kullanılan nesnelerin interneti teknolojileri yurt dışı örneklerle kıyaslandığında yine düşük düzeyde kullanıldığı tespit edilmiştir. Zincir marketlerde kullanılan nesnelerin interneti teknolojileri hakkında yöneticilerin sahip olduğu bilgi ve kullanım düzeyini arttırmaya yönelik işletme içi çalışmaların olmadığı görülmüş ve işletmeler bu konuda çalışanlarına eğitim desteği sunmaları gereği saptanmıştır. Sektördeki yoğun rekabetten ancak işletme içi eğitimle avantaj yaratacaklarını bilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the use of internet of things technology in the chain markets in the fast moving consumer goods sector. Qualitative method was used in the research and phenomenolog (phenomenolog) pattern was followed. For these purposes, the universe of the research consists of chain markets operating in Çanakkale. Since the sample of the research was handled with the qualitative method, it was formed as a typical case sampling from purposeful sampling types and 16 interviews were made in the research, 3 interviews were deemed invalid an the study was handled with interviews consisting of 13 chain market managers in total. The data collected by the interview method were obtained with a semi-structured interview form. The semi-structured interview form consists of 8 open-ended questions. Semi-structured interview forms were applied to store managers and regional managers through face-to-face interviews. The study was carried out by applying the descriptive analysis method to the data cellected throughout the research. As a result of the analysis of the data; chain market managers have very low internet of things concept knowledge and competence on the subject. With this result, it has been determined that the internet of things technologies used in the chain markets in the domestic fast-moving consumption sector are used at a low level when compared to the examples abroad. It has been observed that there are no in-house studies to increase the knowledge and usage level of the managers about the internet of objects technologies used in the chain markets, and it has been determined that the enterprises should provide training support to their employees in this regard. They need to know that they can create an advantage from the intense competition in the sector only with in-house training.