Duyguya dayalı metinlerin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerileri ve yazma tutumları üzerindeki etkisi
The effect of emotion-based texts on the creative writing skills and attitudes of secondary school 6th grade students
- Tez No: 843319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR İPEK EĞİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırmanın amacı, duyguya dayalı metinlerin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerileri ve yazma tutumları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma deneysel araştırma yöntemlerinden biri olan tek grup ön test- son test desende gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılında Van ilinin Erciş ilçesinde yer alan Ulupamir Şehit Turatbeg Gürocak Ortaokulunda öğrenim gören 32 kişilik 6. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada tek grup bulunmaktadır. Bu grup 6/A ve 6/B sınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma 8 haftalık bir uygulama sürecinde yürütülmüştür. Uygulama öncesinde ve uygulama sonrasında öğrencilere“Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”(YAYTÖ) ve“Yaratıcı Yazma Ürünleri Değerlendirme Ölçeği”(YAYÜDÖ) uygulanmıştır. Uygulama sürecinde öğrencilerin duyguya dayalı metinler eşliğinde birbirinden farklı yaratıcı yazma etkinliklerini yazmaları istenmiştir. YAYÜDÖ ile öntest ve sontest ölçümleri yapılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin demografik özelliklerini öğrenmek için Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Öğrencilerin demografik değişkenleri ile yazmaya yönelik tutumları ve yaratıcı yazma becerileri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde T testi, ikiden fazla kategoriye sahip değişkenler için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda duyguya dayalı metinlerin öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerini ve yazmaya yönelik tutumlarını geliştirdiği tespit edilmiştir. Ortaya çıkan farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin demografik değişkenleri ile yaratıcı yazma becerileri ve yazmaya yönelik tutumları incelendiğinde ise sırasıyla şu sonuçlar elde edilmiştir: Öğrencilerin cinsiyetlerine göre yazmaya yönelik tutumları ve yaratıcı yazma becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Çalışma grubu öğrencilerinin akademik başarıları ile yaratıcı yazma becerileri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiş fakat akademik başarıları ile yazmaya yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Öğrencilerin kardeş sayıları ile yaratıcı yazma becerileri ve yazmaya yönelik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Çalışma grubundaki bireylerin kendilerine ait odalarının olup olmamasının yazmaya yönelik tutumları ve yaratıcı yazma becerileri üzerinde olumlu veya olumsuz yönde anlamlı olarak yorumlanabilecek bir etkisi saptanmamıştır. Öğrencilerin anne ve babalarının eğitim durumlarına göre yaratıcı yazma becerileri ile yazmaya yönelik tutumları üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda duyguya dayalı metinlerin öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerini geliştirdiği ve yazmaya yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the effect of emotional texts on the creative writing skills and writing attitudes of 6th grade secondary school students. The research was carried out in a single group pre-test-post-test design, which is one of the experimental research methods. The study group of the research consists of 32 6th grade students studying at Ulupamir Şehit Turatbeg Gürocak Secondary School in the Erciş district of Van province in the second semester of the 2022-2023 academic year. There is only one group in the study. This group consists of 6/A and 6/B class students. The study was carried out during an 8-week implementation period. Before and after the application,“Attitude Scale Towards Writing”and“Creative Writing Products Evaluation Scale”were applied to the students. During the application process, students were asked to write different creative writing activities accompanied by emotion-based texts. Pretest and posttest measurements were made with YAYURS. At the same time, the Demographic Information Form was used to learn the demographic characteristics of the students. The relationships between students' demographic variables, their attitudes towards writing and their creative writing skills were examined. IBM SPSS Statistics 26 program was used in the analysis of the data. T test was used in the analysis of the data, and the One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test was used for variables with more than two categories. As a result of the research, it was determined that emotional texts improved students' creative writing skills and attitudes towards writing. It was concluded that the resulting difference was statistically significant. When students' demographic variables, creative writing skills and attitudes towards writing were examined, the following results were obtained, respectively: There was no statistically significant difference between students' attitudes towards writing and creative writing skills according to their gender. It was determined that there was a positive relationship between the academic achievement of the study group students and their creative writing skills, but no significant relationship was found between their academic success and their attitudes towards writing. There was no statistically significant difference between the number of siblings of the students, their creative writing skills and their attitudes towards writing. It was not determined that the individuals in the study group have their own rooms or not, on their attitudes towards writing and their creative writing skills, which can be interpreted as positive or negative. There was no statistically significant difference in the creative writing skills and attitudes towards writing according to the educational status of the parents of the students. In line with the results, it can be stated that texts based on emotion improve students' creative writing skills and positively affect their attitudes towards writing.