Gazaltı, tozaltı ve elektrik ark kaynak yöntemleri ile kaynaklanan numunelerin mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the microstictures and mechanical properties of mig, submerged arc and electric arc welded metals
  1. Tez No: 85817
  2. Yazar: ÖMER HALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKER, YRD. DOÇ. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GAZALTI, TOZALTI VE ELEKTRİK ARK KAYNAK YÖNTEMLERİ İLE KAYNAKLANAN NUMUNELERİN MİKROYAPI VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer HALTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1999 ÖZET Bu çalışmada, düşük karbonlu çelik malzeme, gazaltı (MAG), tozaltı ve elektrik ark kaynak yöntemleri ile kaynaklanarak, kaynaklı numunelerin İT AB, kaynak metali, makro ve mikro yapılan incelenmiş ve kaynak yöntemlerinin mikro ve makroyapılara etkileri mukayeseli olarak araştırılmıştır. Ayrıca kaynak metalinin çekme, eğme, çentik ve sertlik değerleri gibi mekanik özellikleri incelenerek birbirleri ile mukayese edilmişlerdir. Deneyler sonunda en iyi sonuçlar gazaltı kaynak yöntemi ile elde edilen kaynak metalinden elde edilmiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : MIG kaynağı, Tozaltı kaynağı, Elektrik ark kaynağı, Mikroyapı, Mekanik özellikler Sayfa adedi : 85 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mehmet TÜRKER : Y.Doç.Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF THE MICROSTRUCTURES AND MECHANICAL PROPERTIES OF MIG, SUBMERGED ARC AND ELECTRIC ARC WELDED METALS (M.Sc. Thesis) Ömer HALTAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDENCE AND TECHNOLOGY April, 1999 ABSTRACT In this study, low carbon steel was welded using MAG, submerged arc and manual electric arc welding techniques and macro microstnictures of heat affected zone (HAZ) and weld metal have been investigated and compared to each other. Furthermore, tensile test bending and impact tests have been conducted on these samples. Hardness profile of HAZ and weld metal was obtained and comparations have been made according to welding methods. It Experimental resits showed that the mechanical properties of weld metal obtained by MIG welding methot was found to better than the other two methods. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : MIG welding, Submerged arc welding, Elektric arc welding, Macrostructures, Mechanical properties. Sayfa adedi : 85 Supervisors : Assoc.Prof.Dr. Mehmet TÜRKER Assoc.Prof.Assist.Dr. Adem KURT