Blended learning now: As EFL teachers perceive
Harmanlanmış öğrenme şimdi: İngilizce öğretmenlerinin algıladığı şekilde
- Tez No: 843342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR CAHİT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma temel olarak İngilizce öğretmenlerinin İngilizce derslerinde harmanlanmış öğrenmenin uygulanmasına yönelik tutumlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, harmanlanmış öğrenmenin uygulanmasına yönelik algılanan faydaları ve engelleri vurgulamaya çalışmaktadır. Buna ek olarak, bu çalışma öğretmenlerin harmanlanmış öğrenmeye yönelik tutumları ile demografik değişkenleri arasındaki farklılıkları ve öğretmenlerin tutumları ile eğitim teknolojileri deneyimleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Nicel bir araştırma yöntemi kullanılarak, veriler Google Formlar üzerinden bir anket aracıyla toplanmıştır. Örneklem, 2022-2023 akademik yılı güz döneminde Konya'daki okullarda görev yapan 155 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Nicel veriler; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testleri ve Pearson Korelasyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin harmanlanmış öğrenmeye yönelik yüksek düzeyde olumlu tutumlara sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca çalışma, teknolojik becerilerin geliştirilmesi, çeşitli çevrimiçi araçlara, platformlara ve kaynaklara her zaman ve her yerden erişilebilmesi ve iletişim ve işbirliğinin geliştirilmesi gibi harmanlanmış öğrenmenin uygulanmasına yönelik çeşitli faydaların altını çizmiştir. Öte yandan çalışma, yetersiz teknoloji altyapısı, yetersiz teknik destek ve eğitim, artan iş yükü, internet ve teknolojik cihazlara erişim eksikliği gibi çeşitli engelleri ortaya koymuştur. Benzer şekilde, çalışma, İngilizce öğretmenlerinin harmanlanmış öğrenmeye yönelik tutumları ile yaşları ve harmanlanmış öğrenme deneyimleri dışındaki demografik değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Son olarak, çalışmada İngilizce öğretmenlerinin tutumları ile eğitim teknolojileriyle ilgili deneyimleri arasında orta düzeyde ve pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to determine EFL teachers' attitudes towards the implementation of blended learning in ELT classes. It also attempts to highlight the perceived incentives and barriers to the implementation of blended learning. Additionally, the currect study seeks to discover differences between teachers' attitudes towards blended learning and their demographic variables and a correlation between teachers' attitudes and their experience with educational technologies. Utilizing a quantitative research method, the data were collected through a questionnaire via Google Forms. The sample consisted of 155 EFL teachers working at schools in Konya in the fall term of the 2022-2023 academic year. Quantitative data were analyzed employing descriptive statistics, independent samples t-test, ANOVA tests and Pearson's Correlation. The results indicated that EFL teachers have a high level of positive attitudes towards blended learning. Moreover, the study highlighted several incentives to implement blended learning such as enhancing technological skills, accessing a variety of online tools, platforms and resources at any time and any location and improving communication and collaboration. On the other hand, the study revealed several barriers such as inadequate technology infrastructure, inadequate technical support and training, increasing workload, lack of access to Internet and technological devices. Likewise, the study demonstrated that there was no statistically significant difference between EFL teachers' attitudes towards blended learning and their demographic variables except for their age and experience with blended learning. Lastly, the study found a moderate and positive correlation between EFL teachers' attitudes and their experience with educational technologies.