Dijitalleşmenin zabıta memurlarının karar verme sürecine etkileri: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı e-denetim ve zabıta mobil uygulaması örneği
Effects of digitalization on the decision-making process of municipal police officers: the case of e-control application of Istanbul Metropolitan Municipality Municipal Police Department
  1. Tez No: 843362
  2. Yazar: İRFAN GÜMÜŞLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YILMAZ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Devletin sunduğu hizmetlerin dijitalleşmesi diğer bir deyişle e-devlet kavram ve uygulamaları literatürde kırtasiyeciliğin azaltılması, etkinlik, şeffaflık, katılımcılık gibi başlıklar altında ilgili hizmetin dönüşümüne odaklanmaktadır. Bu bağlamda zabıta hizmetlerinin dijitalleşmesi bir örnek olay seçilerek hizmetteki dönüşüm incelenmek amacıyla çalışılmaya başlanmıştır. Ancak zabıta hizmetlerinin dijitalleşmesinin, hizmetteki dönüşümden daha önce, zabıta memurlarının karar verme süreçlerini etkilediği görülmüş, bu doğrultuda zabıta hizmeti özelinde dijitalleşmenin zabıta memurlarının karar verme süreçlerine etkisi araştırılmıştır. Zabıta hizmetlerinin dijitalleşmesinin tek örneğini sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı'nın“e-denetim sistemi”ile“Zabıta Mobil Uygulaması”incelenmiş ve dijitalleşmenin zabıta personelinin karar verme süreçlerine etkisi analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, dijitalleşmenin sunduğu olanakların karar verme kuramlarının işaret ettiği kısıtları ortadan kaldırma yönünde bir potansiyeli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The literature on the digitalization of services provided by states, e-government, focuses on the transformation of relevant services in which bureaucracy is reduced, and effectiveness, transparency, and inclusivity are increased. The thesis study has been also initiated to examine the transformation in the municipal police services by digitalization upon a specific case study. However, it was observed that the digitalization of municipal police services significantly impacts the decision-making processes of municipal police officers before the transformation of the service. Accordingly, the effect of digitalization on the decision-making processes of police officers within the scope of municipal police services has been analyzed. The Istanbul Metropolitan Municipality's Municipal Police Mobile Application, which constitutes a unique application of the digitalization of municipal police services, is chosen and the impact of the digitalization on the decision-making processes of municipal police personnel has been analyzed. As a result of this study, it has been concluded that the“e-control system”and“Municipal Police Mobile application”have a potentially positive effect in eliminating administrative and organizational barriers indicated by decision-making theories.