Sportif rekreasyon etkinliği olarak zumba ve pilatesin yaşam doyumu ve mutluluk üzerine etkisi (Muğla İli örneği)
Effect of zumba and pilates on life satisfaction and happiness as sportive recreation activity
  1. Tez No: 579092
  2. Yazar: MEDİNE CABBAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sportif rekeasyon etkinliği olarak zumba ve pilates'in yaşam doyumu ve mutluluk üzerine etkisi amacıyla yapılan çalışmaya, Muğla İli Menteşe ilçesinde yaşayan ve Menteşe Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından açılan Zumba ve Pilates kurslarına düzenli olarak devam eden ve çalışmaya gönüllü olarak ,15-65 yaş arasında olan 250 kadın katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Hills ve Argyle tarafından geliştirilen (2002) Oxford Mutluluk Ölçeği (OMÖ) ve Dianer ve arkadaşları tarafından geliştirilen ( 1985), Köker tarafından Türkçeye uyarlanan (1991) Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) kullanılmıştır. SPSS 22.0 istatistik paket yazılım programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, yüzde ve frekans analizleri yapılmış, ölçeklerin güvenilirlikleri ve faktör analizinde Cronbach's Alfa katsayıları bulunmuş, değişkenler arasında farklılık olup olmadığına yönelik t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Sonuç olarak; kadınların rekreasyonel etkinliklere katılım sıklıklarının mutluk ve yaşam doyumu düzeylerine pozitif yönde etki ettiği tespit edilmiş, mutluluk seviyesi arttıkça bireyin yaşam doyumu da doğru oranda yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of zumba and pilates on life satisfaction and happiness. To work; 250 women, 15-65 years old, who attend the Zumba and Pilates courses organized by Mentese Municipality Culture and Social Affairs Directorate in Muğla, Menteşe district of Muğla participated voluntarily. In the study, personal information form, Oxford Happiness Inventory developed by Hills and Argyle (2002) and Life Satisfaction Scale which was developed by Dianer et al. (1985) and adapted to Turkish by Köker (1991) were used. The collected data were analyzed with SPSS statistical package software program. In the analysis of the data, percentage and frequency distributions were made, reliability of the scales and Cronbach kats Alpha coefficients were found in the factor analysis, and t-test and ANOVA were used to determine whether there was any difference between the variables.As a result, it has observed that the frequency of partipation of women in recreational activities positively affect happiness and life satisfaction levels. As the level of happiness increased, the life satisfaction of the individual increased.