İş stresi ve iş becerikliliğinin işin anlamlılığı üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The effect of job stress and job skills on meaningfulness of job: A field research
  1. Tez No: 843389
  2. Yazar: İBRAHİM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde iş hayatı, insanların çoğunun hayatının büyük bir bölümünü kapsamaktadır ve işte yaşanan stres, birçok çalışan için ciddi bir sorun haline gelmiştir. İş stresi, çalışanların performansını ve iş tatminini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca, iş becerikliliği de iş performansı ve tatmini üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İşte tam bu noktada, işin anlamlılığı da kişinin yaptığı işle ilgili tatmin seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı, ''iş stresi ve iş becerikliliğinin işin anlamlılığı üzerinde etkisi var mıdır?'' sorusuna yanıt bulmaktır. Bu amaç çerçevesinde Basın sektöründe faaliyet göstermekte olan bir kamu kurumunda çalışmakta olan 81'i kadın, 125'i erkek toplam 206 katılımcıyla çalışma yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak katılımcıların genel özelliklerini belirlemek için demografik bilgilerin yanı sıra ''İş Stresi Ölçeği'', ''İş Becerikliliği Ölçeği'' ve ''İşin Anlamlılığı Ölçeği'' kullanılarak 36 soruluk bir anket formu oluşturularak veriler bu yöntem ile toplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında güvenilirlik analizi, frekans analizi, normallik testi, keşfedici faktör analizi, çoklu korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Analizler neticesinde özet olarak iş becerikliliğinin işin anlamlılığı üzerinde pozitif anlamlı ve oldukça kuvvetli bir korelasyon etkisinin olduğu tespit edilirken iş stresi ile işin anlamlılığı arasında negatif yönlü anlamlı olmayan bir korelasyon etkisi tespit edilmiştir. Çoklu regresyon analizi ile de bu durum teyit edilmiştir. Çalışma sonunda işyerleri ve daha sonra çalışma yapacaklar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, work life covers a large part of most people's lives and stress at work has become a serious problem for many employees. Job stress can negatively affect employee performance and job satisfaction. In addition, job resourcefulness also has a large impact on job performance and satisfaction. At this point, the meaningfulness of the job appears as the level of satisfaction with the job that the person does. In this context, the aim of this research is to find an answer to the question of whether job stress and job resourcefulness have an effect on the meaningfulness of the job. For this purpose, a study was conducted with a Toplam of 206 participants, 81 women and 125 men, working in a public institution operating in the press sector. In accordance with the purpose of the study, a questionnaire of 36 questions was created by using the“Work Stress Scale”,“Job Skills Scale”and“The Meaningfulness of Work Scale”, as well as demographic information, in order to determine the general characteristics of the participants, and the data were collected with this method. In the light of the data obtained, reliability analysis, frequency analysis, normality test, exploratory factor analysis, multiple correlation and multiple regression analyzes were performed. As a result of the analyses, in summary, it was determined that job crafting had a positive and very strong correlation effect on the meaningfulness of the job, while a negative, non-significant correlation effect was detected between job stress and the meaningfulness of the job. This situation was also confirmed by multiple regression analysis. At the end of the study, recommendations were developed for workplaces and future employees.