Ortaöğretim fen programlarında ekoloji ve çevre konularının öğrenci ve öğretmen hazırbulunuşluğu açısından değerlendirilmesi
The evaluation of students and teachers readiness level for the ecology and environment instructions in secondary education, science programs
- Tez No: 84339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Sunulan çalışmanın ilk hedefi, ortaöğretimde ekoloji ve çevre konularının işlenmesinin, öğrenci hazırbulunuşluğu açısından değerlendirilmesidir. Öğrenme sürecinin ilk aşamasını oluşturan hazırbulunuşluk, öğrencinin yeni bir konuyu öğrenmesine gerekli olan tüm yetenek ve önbilgilere sahip olmasını gerektirir. Öğrencinin yeni bir konuyu sağlıklı bir biçimde anlayabilmesi için, o konu ile ilgili gerekli ön bilgileri, bazı temel kavram ve ifadeleri kazanmış olması ve dolayısıyla konuya bilişsel olarak hazır durumda bulunması çok önemlidir. Ortaöğretimde ekoloji ve çevre konularının işlenmesini öğrenci hazırbulunuşluğu açısından değerlendirebilmek " için, öncelikle öğrencilerin bu konularla ilgili olarak ilköğretimde nasıl hazırlandıkları araştırılmıştır. Daha sonra ortaöğretim ekoloji ve çevre konularının yer aldığı Çevre ve İnsan dersi programı incelemeye alınmış ve ilköğretim ile ortaöğretim arasındaki bilgi akışı belirlenmiştir. Bu incelemelerin sonucunda, öğrencilerin ortaöğretime özellikle ekoloji konularında hazırlıksız geldiği tespit edilmiştir. Çevre ve İnsan dersi müfredatı ve bu müfredata göre yazılan ders kitapları incelenirken, dersin verimli bir şekilde işlenmesini engelleyecek çeşitli yapısal sorunların da olduğu görülmüştür. Çevre ve insan dersinin uygulamadaki etkinliğini ölçmek amacıyla hazırlanan sormaca vasıtasıyla saptanan başarı seviyesi, dersin işlenmesinde de sorunlar yaşandığını ortaya koymuştur. Çalışmanın ikinci hedefi ortaöğretimde ekoloji ve çevre konularının işlenmesinin öğretmen hazırbulunuşluğu açısından değerlendirilmesidir. Bunun için öğretmenlik eğitimi programları incelenmiş ve öğretmenlerin de bu konularda yeterli eğitim almadıkları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the effectiveness of ecology and environment instructions in the Turkish Secondary Education. The first question that was addressed was the readiness level of the Lise students for the ecology and environment instructions within the elective subject of Environment and Man. To realize this, the subject matter of the Environment and Man, and the flow of knowledge between primary and secondary education levels on ecology and environment was investigated. Also, a questionaire was conducted to Lise students to assess the effectiveness of the Environment and Man subject, the control group being those students who had not elected the subject. It is found that Lise students are not adequately prepared for the subject matter of the course and a number of problems exist with regard to the i)structure of the course; ii)time allocated for the subject; iii)methodology of instruction. The second question that was addressed was the readiness level of the teachers for the subject matter of the Environment and Man, and the methodology used in the teaching of ecology and environment topics. To realize this, the curriculums of the various Teacher Education programs were reviewed. A questionaire was conducted also to find out about the self- evaluation of the teachers with regard to their performance in instructing the Environment and Man subject. It is found that all secondary teachers- Biology, Chemistry, Physics and Geography- involved in the teaching of Environment and Man subject, are having serious problems with regard to i)their training; ii)lack of teaching aids; iii)syllabus of the subject; iv)textbooks on the subject.