Üremiklerde ve tetaniklerde serum mağnezyum düzeyleri
  1. Tez No: 80290
  2. Yazar: FATİH BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Üroloji, Physiology, Neurology, Urology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET 1984 ve 1985 yıllarında çoğunluğu hastanemiz 3 ncü Dahiliye Kliniği ile diğer dahiliye kliniklerinde yatan, bir kısmı ise dahiliye polikliniğinden takip edilen toplam 34 vak'a incelenmiştir. Bunlardan 26'sı değişik nedenlere bağlı hiperazotemi, 8'i ise değişik etyolojili tetani olgu larıdır. Hiperazotemi vak'alarında teşhiste ve seyir esna sında değişen mağnezemi değerleri ile üre, BUN ve kreatinin değerleri incelenmiştir. Tetanil ilerde teşhiste ve seyir esnasında değişen serum magnezyumu ile iyonize ve total kalsiyum değerleri araştırılmıştır. Hiperazotemi olgularında serum kreatininini ve mag nezyumunun birlikte artış ya da azalış gösterme eğiliminde olduğu; artış bulunan vak'alarda kliı\ik sonucun kötüye, azalma olan vak'alarda ise klinik sonucun iyiye gittiği görülmüştür.-150- Tetani vak 'alarmda teşhis sırasında elde edilen serum magnezyumu değerinin etyolojiye yönelik tedavi son rasında hafifçe artış gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bunu, tetaniyi önlemek için organizmanın geliştirdiği bir kom- pansasyon mekanizmasına bağladık. Artan nöro-musküler irritabil iteyi azaltmak üzere serum magnezyumunun tetani durumunda nöro-musküler kavşağa mobilize olduğunu, etyolo- j ik tedavi sonrasında ise tekrar ekstra-sellüler ortama dönerek serum magnezyumunda relatif bir artışa neden oldu ğu kanaatına vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : 34 cases were investigated, whom majority of them hospitalised in our hospital's 3 th Internal Medicine Clinic, and other internal medicine clinics, some of the remainders were followed up internal medicine polyclinic. 26 of the 34 patients were hyperazotemia, releated to various causes; 8 were tetany cases, whom had various etiology. In hyperazotemia cases the changing values of magnesemia were examinated with blood urea, BUN and creatinine values during diagnosis and curse. In tetany patients the changing values of serum magnesium, total and ionized serum calcium were examinated during diagnosis and course. In hyperazotemia cases serum creatinine and magne sium values tend to increase and decrease together; in the patients, whose values were increased, clinical results were worse, whereas in the patients, whose values were decreased, clinical results were veil.-152- In tetany cases it is shown that, serum magnesium values obtained at the begining showed a slight rise af ter the treatment of the disease directed to the etiology We attributed this increase to that organism develops a compensation mechanism to prevent tetany. We believed that, in tetany condition serum magnesium is mobilized to neuro-muscular junction from the blood to diminish increased neuro-muscular irritab il ' ity, whereas after the treatment directed to the etiology it returns in to the extra-cellular fluid; so it causes a relative increase in serum magnesium.