Avrupa Birliği enerji güvenliği politikaları: Rusya ile doğalgaz ticareti
European Union energy security policies: Natural gas trade with Russia
- Tez No: 843444
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE DİDEM BUHARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Enerji modern dünyanın işlemesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Bu sebeple devletlerin, toplulukların iç ve dış politikalarının belirlenmesinde enerji güvenliği önemli bir etkiye sahiptir. Tarihsel olarak Avrupa'da enerji güvenliği algısında bir değişim gözlemlenmiştir. Yaklaşık 450 milyonluk nüfusu ve 17 trilyon ABD doları gayrisafi yurtiçi hasılası ile dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan AB, gelişmiş ve sanayileşmiş bir topluluk olarak önemli miktarda enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Ancak AB tüketimini karşılayacak enerji kaynaklarından yoksundur. Bu nedenle AB enerji kaynakları açısından dışa bağımlıdır. AB enerji ihtiyacını büyük ölçüde Rusya'dan karşılamıştır. Ancak Rusya ile enerji ticareti Birlik içerisinde tartışmalara ve Rusya'ya olan ithalat bağımlılığı üye ülkeler arasında ayrışmaya neden olmuştur. Rusya'nın son yıllarda izlediği proaktif dış politika çerçevesinde enerjiyi de siyasi amaçlarla bir silah olarak kullanması AB'nin liberal olarak değerlendirilen enerji güvenliği algısının değişip realist algıya kaymasına yol açmıştır. Bu değişimi göstermek üzere, bu tezde incelenen vaka son yılların Birlik içerisindeki en tartışmalı konularından biri olan Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesidir. Çalışmada Avrupa'da enerji güvenliği algısındaki değişim ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı üzerine yaşanan tartışmalar ele alınmıştır. Özellikle Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesinin neden iptal edildiği ve AB içinde karşı çıkanların veya projeyi destekleyenlerin gerekçelerinin neler olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important elements that make the modern world work. For this reason, energy security has an important effect in determining the domestic and foreign policies of states and communities. Historically, there has been a change in the perception of energy security in Europe. The EU, one of the largest economies in the world with a population of approximately 450 million and a gross domestic product of US$ 17 trillion, needs a significant amount of energy as a developed and industrialized community. However, the EU lacks energy resources to meet its consumption need. For this reason, the EU is dependent on foreign countries for energy resources. The EU mostly imports energy from Russia. However, energy trade with Russia has caused debates within the Union and the dependence on Russia has led to divisions among the Member states. Russia's proactive foreign policy and its use of energy for political purposes as a weapon in recent years has changed the EU's perception of energy security from a liberal to a realist one. This thesis investigates the case of the Nord Stream 2 gas pipeline project, one of the most controversial issues in the Union in recent years. In the study, the change in European perception of energy security and the debates on the Nord Stream 2 gas pipeline are explored. In particular, the study will discuss the reasons for cancelling Nord Stream 2 pipeline project and the pro and con arguments within the EU as regards the project.