Kocaeli Üniversitesi tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinde gelecek kaygısı ile sigara kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of cigarette use with future anxiety in kocaeli university faculty of Medicine senior students
- Tez No: 843472
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, geleceğin hekimleri olan tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin gelecek planlarındaki kaygılarının etkenlerini değerlendirmeyi ve gelecekte tütün ile mücadelede önemli rolü bulunacak hekim adaylarının sigara kullanımını ve psikolojik bağımlılığını araştırmayı planladık. Ayrıca bu konuda ileride yapılacak düzeltme çalışmalarına da ışık tutmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini çalışmanın yapıldığı 15.08.2023-24.10.2023 tarihleri arasında öğrenim gören Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem seçilmemiş olup toplamda 251 öğrencinin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmaya 149 öğrenci katılmıştır. Uygulanan anket toplam 69 sorudan oluşmaktadır. Tanımlayıcı sosyodemografik sorular, gelecek planlarına ilişkin sorular, 19 maddeden oluşan“Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı”ölçeği, sigara içen öğrencilerden cevaplamaları istenen sigara ile ilgili sorular ve 25 maddeden oluşan“Sigarada Psikolojik Bağımlılığı Değerlendirme Ölçeği”soruları kullanıldı. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) ile yapıldı. Normal dağılıma uyum Kolmogorov-Smirnov testi ile incelendi. Bulgular: Çalışmamıza katılan öğrenci sayısı 149 olup, 74'ü (%49,7) kadın, 75'i (%50,3) erkektir. Kadınların gelecek kaygısı erkeklere göre daha yüksek saptanmıştır. Kaldıkları yer ve ekonomik durum arasında gelecek kaygısı ile anlamlı ilişki izlenmemiştir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu mesleğini uzman hekim olarak devam ettirmek istemektedir. Katılımcıların %87,2'si gelecek kaygısı taşıdığını belirtmiştir. En sık neden ise malpraktis olduğu görülmüştür. %43,6'sı mesleğini değişmek istediğini belirtmiş olup, bu kişilerde kaygı düzeyleri yüksek izlenmiştir. Yurt dışına çıkmak isteyenlerin oranı %66,4 olup, nedenleri arasında en sık maddi sebepler ön plana çıkmıştır. Öğrencilerin %40,9'u sigara kullanmakta; erkeklerin %49'u, kadınların %32'si halen sigara kullanmaktadır. Cinsiyete göre sigara kullanımında anlamlı farklılık vardı. Sigaraya başlama yaşı ortalama 18±3,3 olarak hesaplandı. Arkadaşlarla evde kalanlarda sigara kullanımı düzeyinde anlamlı yükseklik bulunmaktadır. Öğrencilerin %55,7 si 5 yıldan daha kısa süredir sigara kullanmaktadır. Sigaraya başlamada en sık etken %28,4 ile arkadaşlarının etkisi olduğu görülmüştür. Öğrencilerin %16,4'ü psikolojik olarak şiddetli bağımlı, %54,1'i orta, %29,5'i hafif bağımlı olarak değerlendirildi. %65,6'sı daha önceden en az bir defa sigarayı bırakmayı denemişti. Katılımcıların %32,8'i önümüzdeki 1 yıl içinde sigarayı bırakmayı düşünmediğini belirtmiştir. Sonuç: Geleceğin hekim adayları olan intörnlerin yüksek oranda gelecek kaygısının olduğu ve sigara kullandığı görülmüştür. Ayrıca stres faktörünün sigaraya başlamada önemli bir etken olduğu göz önünde bulundurulduğunda, gelecek kaygısı da bu stres faktörleri arasında sayılabilir. Hekimlerin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmasının sağlanması, gelecek kaygısını azaltarak sağlık alanında verimliliği de arttıracaktır. Ayrıca hekim adaylarının bağımlılıkta mücadelede daha etkili rol almasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we planned to evaluate the factors of anxiety of senior medical faculty students, who are the physicians of the future, in their future plans and to investigate the smoking and psychological addiction of physician candidates who will have an important role in the fight against tobacco in the future. We also aimed to shed light on future corrections on this issue. Materials and Methods: The population of the research consists of 6th grade students of Kocaeli University Faculty of Medicine who were educated between 15.08.2023 and 24.10.2023, when the study was conducted. The sample was not selected and it was aimed to reach all 251 students in total. 149 students participated in the study. The survey applied consists of 69 questions in total. Descriptive sociodemographic questions, questions about future plans, the“Future Anxiety in University Students”scale consisting of 19 items, questions about smoking that smoking students were asked to answer, and“Psychological Dependency on Cigarette Evaluation Scale”questions consisting of 25 items were used. Statistical evaluation was performed with IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Compliance with normal distribution was examined with the Kolmogorov-Smirnov test. Results: The number of students participating in our study was 149, 74 (49.7%) were female and 75 (50.3%) were male. Women's future anxiety was found to be higher than men. No significant relationship was observed between the place of stay and economic status with future anxiety. The majority of students want to continue their career as specialist physicians. 87.2% of the participants stated that they were worried about the future. The most common reason was found to be malpractice. 66.4% stated that they wanted to change their profession, and anxiety levels were observed to be high in these people. The rate of those who want to go abroad is 66.4%, and financial reasons stand out most often among the reasons. 40.9% of the students smoke; 49% of men and 32% of women currently smoke. There was a significant difference in smoking according to gender. The average age of starting smoking was calculated as 18±3.3 years. There is a significant increase in the level of smoking among those who stay at home with friends. 55.7% of the students have been smoking for less than 5 years. The most common factor in starting smoking was the influence of friends, with 28.4%. 16.4% of the students were evaluated as severely psychologically dependent, 54.1% as moderately dependent, and 29.5% as slightly dependent. 65.6% had tried to quit smoking at least once before. 32.8% of the participants stated that they did not plan to quit smoking in the next year. Result: It has been observed that interns, who are future physician candidates, have high rates of future anxiety and smoke. In addition, considering that stress is an important factor in starting to smoke, future anxiety can also be considered among these stress factors. Ensuring that physicians work in a healthier and safer environment will reduce anxiety about the future and increase efficiency in the field of healthcare. It will also enable physician candidates to take a more effective role in the fight against addiction.