İleri üretim planlama ve çizelgeleme fayda analizi
Advanced production planning and schedule benefit analysis
  1. Tez No: 843488
  2. Yazar: YÜCEL EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YANARTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, ileri üretim planlama ve çizelgeleme yöntemlerinin (İÜPÇ) incelenmesi ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir. İleri üretim planlama ve çizelgeleme, işletmeler kaynakların etkin bir şekilde planlayarak üretim süreçlerini optimize etmelerine yardımcı olan kritik bir uygulamadır. Çalışmada, literatür taraması ve saha araştırması yöntemleri kullanılarak İÜPÇ konularında mevcut yöntemler ve uygulamalar incelenmiştir. Saha araştırması kapsamında, örnek bir işletmenin üretim süreçleri ve mevcut planlama ve çizelgeleme uygulamaları analiz edilmiştir. İşletmenin üretim hedefleri, kaynak kısıtları, talep değişkenlikleri ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak, uygun planlama ve çizelgeleme yöntemleri belirlenmiş ve fayda analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, İÜPÇ konusunda ilgili araştırmalara yol gösterme ve işletmelere üretim süreçlerini optimize etme konusunda pratik bilgiler sunması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine and evaluate Advanced Production Planning and Scheduling (APS) methods. Advanced Production Planning and Scheduling is a critical application that assists businesses in optimizing their production processes by effectively planning resources. The study involves the use of literature review and field research methods to investigate existing methods and applications in the field of APS. Within the scope of field research, the production processes and current planning and scheduling practices of a sample company are analyzed. Considering the company's production objectives, resource constraints, demand variations, and other factors, suitable planning and scheduling methods are determined, and a benefit analysis is conducted. The results of this study are expected to provide guidance for relevant research in the field of APS and offer practical insights to businesses on optimizing their production processes.