Abdullatif Harpûtî'nin Tenkîhu'l-Kelâm fî Akâid-i Ehli'l-İslâm isimli eserinde ilâhiyat anlayışı
Abdullatif Harputi's theology understanding based on his work titled Tankihul kalam fi Aqaid-i Ahl-al Islam
  1. Tez No: 843489
  2. Yazar: HASAN KÜÇÜKYANGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam ve Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmamız Yeni İlm-i Kelâm döneminin en önemli âlimlerinden biri olan Abdullatif Harpûtî'nin Allah'ın zâtı, sıfatları ve fiilleri konusundadır. Bu konuyu seçmemizin sebebi, Harpûtî hakkında müstakil olarak yapılan pek fazla bir araştırma olmadığını fark etmemizdir. Özellikle isbât-ı vâcip konusunda çağdaşları ile ilgili araştırmalar varken, Harpûtî hakkında araştırma yapılmamış olması dikkatimizi çekmiştir. Araştırmamızda Harpûtî'nin kitabındaki görüşlerini ele alarak bu görüşler paralelinde hem klasik hem de Yeni İlm-i Kelâm dönemi şahsiyetlerin konuyla ilgili görüşleriyle araştırmamızı tamamladık. Harpûtî'nin isbât-ı vâcip konusunda çağdaşları kadar çok delil getirmediğini ama özellikle de materyalizmi çok eleştirdiğini gördük. Bu eleştirileri ise üzerinde düşünülmüş ve muarızları susturacak nitelikte olması verilen delillerin az olması sorununu ortadan kaldırdığı tarafımızca tespit edilmiştir. Sıfatlar konusunda ise Harpûtî tartışmalı sıfatları daha fazla ele almış hem geçmiş hem de döneminin düşüncelerini harmanlamıştır. Allah'ın fiilleri konusunda ise Harpûtî'nin genel manada klasik Ehl-i sünnet çizgisinden ayrılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our research is about Abdullatif Harpûtî, and we have seen that there is no research on the essence of Allah, his attributes. It has drawn our attention that there is no research on Harpûtî, while there is research on his contemporaries, especially on the subject of isbât-ı vâcip. In our research, we discussed Harpûtî's views in the book Tenkih-ul Kelâm and, in parallel with these views, we completed our research with the views of both classical and New Science of Kelâm on the subject. We have seen that Harpûtî did not provide as much evidence as his contemporaries on the subject of proof, but he was especially critical of materialism. These criticisms have been considered and we have determined that the fact that the opponents are silenced eliminates the problem of the lack of evidence. On the subject of adjectives, Harpûtî handled the controversial adjectives more and blended the thoughts of both the past and the period. As for the actions of Allah, it has been seen that Harpûtî did not depart from the classical Ahl as-sunnat line in general terms.