Abdurrahman Küçük'ün dinler tarihçiliği ve bilim anlayışı
Abdurrahman Küçük's historiography of religions and his understanding of science
- Tez No: 843501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülkesini gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında temsil eden, yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren ilim insanlarını tanımak, tanıtmak; başkalarına örnek olması açısından son derece önemlidir. Her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de değerli şahsiyetler yetişmiş ve bu şahsiyetlerinde yetiştirdiği nesiller var olmaya devam etmektedir. Dinler tarihi alanına bakıldığında ilk Türk dinler tarihçisi unvanını kazanan Hikmet Tanyu'nun dinler tarihi alanının günümüzdeki konumuna gelmesindeki rolü çok büyüktür. Onun danışmanlığında birçok önemli akademisyen yetişmiştir ve bunlardan biri de bu çalışmanın konusunu oluşturan Abdurrahman Küçük'tür. Abdurrahman Küçük, Türkiye Dinler Tarihi biliminde Hikmet Tanyu Ekolü'nün yaşayan bir mirasçısı olarak Dinler Tarihçiliği ve Türkiye Dinler Tarihi biliminin kurumsallaşması açısından önemli bir etkene sahiptir. Abdurrahman Küçük'ün dinler tarihçiliği ve bilim anlayışı ile ilgili bir çalışmanın yapılmaması tarafımızca bir eksiklik olarak görülmüştür. Bizi bu çalışmaya yönelten temel amaç böyle değerli bilim insanının hayatını ve eserlerini, düşünceleri bağlamında dinler tarihine ve Türkiye'deki dinler tarihi bilimine ne tür katkılarda bulunduğunu, gelecek kuşaklara doğru bir şekilde tanıtmak ve eserlerinden elimizden geldiğince faydalı olmayı amaçlamaktır. Nitel bir çalışma ile yürütülen bu tezde, edebiyat çalışması ile birlikte, görüşme ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is extremely significant to recognize and introduce the scholars who represent their country both at home and abroad and who have made a name for themselves with their works, in order to set an example for others. As in every country, valuable personalities have been raised in Turkey and the generations raised by these personalities continue to exist. When we look at the field of history of religions, Hikmet Tanyu, who won the title of the first Turkish historian of religions, has a great role in bringing the field of history of religions to its current position. Many important academicians have grown up under his supervision and one of them is Abdurrahman Küçük, who is the subject of this study. Abdurrahman Küçük, as a living heir of the Hikmet Tanyu School in the History of Religions in Turkey, has an important factor in the institutionalization of the Historiography of Religions and the History of Religions in Turkey. The lack of a study on Abdurrahman Küçük's Historiography of Religions and his understanding of science has been seen as a deficiency by us. The main purpose that led us to this study is to introduce the life and works of such a valuable scientist, what kind of contributions he has made to the History of Religions in the context of his thoughts and the Science of the History of Religions in Turkey to future generations in a correct way and to be as useful as we can from his works. In this thesis, which was carried out with a qualitative study, interview and content analysis methods were used together with literature study.