Kıpçak Türkçesinden Tatar Türkçesine miktar zarfları
Adverbs of quantity from Kipchak Turkish to Tatar Turkish
  1. Tez No: 843516
  2. Yazar: MERVE AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde Kıpçak Türkçesi dönemine ait olan eserlerde miktar zarfları değerlendirilmiş ve günümüz Tatar Türkçesinde kullanımı devam eden zarflar araştırılmıştır. Tatar Türkçesinde kullanılmaya devam eden zarfları tespit etmek için Tatarca gramer kitaplarından ve sözlüklerden faydalanılmıştır. Çalışma üç ana bölümden meydana gelmektedir. Tezin“Giriş”bölümünde Çalışmanın Konusu ve Problemleri, Çalışmanın Amacı ve Önemi, Çalışmanın Yöntemi, Çalışmanın Sınırları başlıkları yer almaktadır. Tezin birinci bölümü olan Kavramsal Çerçevede Zarflar, Zarf Türleri, Kıpçak Türkçesi ve Tatar Türkçesi literatür taraması yapılmış ve incelenmiştir. Tezin Bulgular ve Tartışma olan ikinci bölümünde Türkçenin Tarihi Lehçelerinde miktar zarfları incelenmiş, Kıpçak Türkçesi ve Tatar Türkçesindeki miktar zarfları gramer kitaplarından, sözlüklerden ve dönemlere ait eserlerden taranmıştır. Sonuç olarak miktar zarfları Türkçenin ilk yazılı kaynaklarından itibaren dönem dönem incelenmiş, kullanımları mukayese edilmiştir. Daha sonra Kıpçak Türkçesinde tespit edilen miktar zarflarının da Tatar Türkçesindeki durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the quantity adverbs belonging to the Kipchak Turkish period were evaluated and the adverbs that continue to be used in today's Tatar Turkish were investigated. Tatar grammar books and dictionaries were used to identify the words which are currently used in Tatar Turkish. The study consists of three main parts. In the“Introduction”section of the thesis, A. The Subject and Problems of the Study, B. The Purpose and Importance of the Study, C. The Method of the Study, D. The Limits of the Study have been indicated. In the Conceptual Framework, which is the first part of the thesis, the literature on Adverbs, Types of Adverbs, Kipchak Turkish and Tatar Turkish have been reviewed and examined in detail. In the second part of the thesis, Findings and Discussion, the quantity adverbs in the Historical Dialects of Turkish were examined, the quantity adverbs in Kipchak Turkish and Tatar Turkish were scanned from grammar books, dictionaries and works belonging to various periods. As a result, extensive work has been completed on adverbs. The quantity adverbs have been examined and compared in different time intervals since the first written sources of Turkish. It has been determined that the quantity adverbs used in Kipchak Turkish continue to be used in Tatar Turkish by undergoing some phonetic and morphological changes.