Diyarbakır ili bitki koruma ürün bayilerinin yabancı ot mücadelesine yaklaşımları
Approaches of plant protection product dealers in Diyarbakir province to weed fight
- Tez No: 843523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bitki Koruma Ürün bayileri kimyasal ilaçların satımında, önerilmesinde önemli bir konumda bulunmaktadırlar. Yabancı otlarla mücadelede başarılı olmak için doğru bir başlangıç ve strateji geliştirmek her şeyden önce önemlidir. Bu çalışma Diyarbakır ilindeki BKÜ bayilerinin yabancı ot sorununa yaklaşımlarını, donanımlarını, deneyimlerini ve bilgi durumlarını belirlemek amacıyla 36 bayiye yönlendirilen 40 soruluk anket çalışması şeklinde yapılmıştır. Çalışma sonucunda bölgede en çok yabancı ot şikâyeti alındığı saptanmıştır. Katılımcılar yabancı ot teşhisini (%41,7) oranında tarla ziyareti yaparak ve en çok tarla alanlarında sorun olduğu, sorun olan yabancı otların hem dar hem de geniş yapraklı olduğu belirlenmiştir. Dayanıklılığın problem olduğu, buğday alanlarında yabancı ot problemi yaşandığı ve en önemli yabancı ot türünün yabani yulaf (Avena fatua L.) olduğu tespit edilmiştir. Kontakt herbisit grubunda satışın fazla olduğu, fiyat faktörünün öne çıkıldığı ve en fazla B grubu herbisit satışının olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların herbisitlerin yabancı otları ekonomik zarar eşiği altında tuttuğunu, herbisit etkinliğini sınırlandıran etmenin (%66,7) oranında uygulama zamanının yanlışlığı şeklinde vurgulanmıştır. Yabancı ot mücadelesinde herbisit kullanımının %80- %100 aralığında olduğu ve istenilen başarının elde edilememesinin asıl nedeninin uygun zamanda mücadelenin yapılmayışı olduğu belirlenmiştir. BKÜ bayilerinin iyi denetlendiği, yabancı otlar ilgili çözemedikleri sorunlar ile diğer bayilere danışıldığı belirlenmiştir. Reçete ve barkod siteminden memnun kalındığını ve en çok yerel firmaların ilaçlarının satışının gerçekleştiği belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmayla BKÜ bayilerinin yabancı otlar hakkında bilgi ve birikimlerinin henüz tam yeterli düzeyde olmadığı, herbisitler ile ilgili bilgi düzeylerini arttırmak için gerekli eğitimlerin sık sık düzenlenmesi gerektiği böylece yabancı ot mücadelesinde gereksiz ilaç kullanımının önüne geçilerek dayanıklılık ve kimyasal kirliliğinin önüne geçilmiş olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Plant Protection Product dealers are in an important position in selling and recommending chemical drugs. To be successful in the fight against weeds, it is first of all important to develop a correct start and strategy. This study was conducted as a survey with 40 questions directed to 36 dealers in order to determine the approaches, equipment, experience and knowledge of PPP dealers in Diyarbakır province to the weed problem. As a result of the study, and that the most weed complaints were received in the region. Participants diagnosed weeds (41,7%) by visiting the field and it was determined that the problem was mostly in the field areas, and that the problem weeds were both narrow and broad-leaved. It has been determined that durability is a problem, there is a weed problem in wheat fields and the most important weed species is wild oats (Avena fatua L.). It was determined that sales were higher in the contact herbicide group, the price factor was prominent, and group B herbicide sales were highest. Participants emphasized that herbicides keep weeds below the economic damage threshold, and that the factor limiting herbicide effectiveness (667%) is the wrong application time. It has been determined that the use of herbicides in weed control is in the range of 80%-100% and the main reason why the desired success is not achieved is that the control is not carried out at the appropriate time. It was determined that PPP dealers were well supervised, other dealers were consulted with the weeds problems they could not solve. It has been determined that people are satisfied with the prescription and barcode system and that mostly local companies' medicines are sold. With this study, it is concluded that the knowledge and experience of PPP dealers about weeds is not yet at a sufficient level, and the necessary trainings should be organized frequently to increase their knowledge about herbicides, so that unnecessary use of drugs in the fight against weeds will be prevented and resistance and chemical pollution will be prevented.