FePD nanopartiküllerin basic Red 46 giderimindeki etkinlikleri
Efficiencies of FePD nanoparticles in basic Red 46 removal
- Tez No: 843560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında atık sulardan BasicRed46 kirlilik giderimini sağlayabilecek yeni bir adsorbent tasarlanmıştır. Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Demir-Paladyum nanopartikülleri ılıman şartlarda, indirgeyici, surfaktant ve yardımcı-surfaktant varlığında dört boyunlu reaktörde azot atmosferi altında sentezlendi. Yöntem: Demir asetilasetonat ve paladyum asetilasetonat tuzları 3 ml oleyilamin içerisinde çözündü. Boran-ter-bütil amin varlığında ve 120˚C'de 1 saat reaksiyona tabi tutuldu. 3-3,5 nm boyutunda tekdüze yapıda kolloidal FePd nanopartiküller elde edildi. Kolloidal yapıdaki FePd nanopartikülleri, mezogözenekli grafitik karbon nitrür yapısına sıvı fazda kendiliğinden biriktirme yöntemiyle desteklendi. Bulgular: FePd/mpg katalizörünün en yüksek Basic Red 46 giderimi yaptığı görüldü. Son olarak ise adsorbentin tekrarlanabilirlilik testleri yapıldı. Bu aşamada adsorbentin karakterizasyonu TEM, XRD ve ICP-MS teknikleriyle yapıldı. Sonuç: %91 verimle Basic Red 46 giderimi yaptığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis, a new catalyst was designed that can provide BasicRed46 pollution removal from wastewater. This study consists of two stages. In the first step, iron-palladium nanoparticles were synthesized under nitrogen atmosphere in a four-neck reactor in the presence of reducing agent, surfactant and co-surfactant under mild conditions. Method: Iron acetylacetonate and palladium acetylacetonate salts were dissolved in 3 ml of oleylamine. Borane-tert-butyl-amine was subjected to the reaction and maintained at 120˚C for 1 hour. Colloidal FePd nanoparticles with a uniform structure of 3-3.5 nm were obtained. Colloidal FePd nanoparticles were supported by self-deposition method into mesoporous graphitic carbon nitride structure in liquid phase. Conclusions: It was observed that FePd/mpg catalyst had the highest Basic Red 46 removal. Finally, repeatability tests of the adsorbent were performed. At this stage, the characterization of the adsorbent was done by TEM, XRD, XPS and ICP-MS techniques. Results: It was seen that adsorbent did 91 % Basic Red 46 removal.