Between fact and fiction: Narratives of house and homemaking in mid-century Turkish literature and architecture
Gerçek ve kurmaca arasında: Yüzyıl ortası Türk edebiyatı ve mimarlığında ev ve ev kurma anlatıları
- Tez No: 843559
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE ÖZGENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 518
Özet
Edebiyat; mekânın zaman ve hafıza olguları bağlamında nasıl deneyimlendiğini yansıtır ve böylece eleştirel bir yaklaşımla mimari okumayı tamamlayıcı bir işlev görür. Bu çalışma sırasıyla, edebiyatı, mekânsal ve toplumsal bilginin potansiyel bir yansıma/ temsil kaynağı ve dolayısıyla mimarlık tarihi yazımı için bir anlatı haznesi olarak araçsallaştırmaktadır. Çalışma, yirminci yüzyıl ortası Türk romanını ve evi odağına alarak ve dönemde romanın, domestik mimarlık tarihi yazımına bir arşiv sunma potansiyelini göz önünde tutarak, dönemin edebiyatında ve ilgili mimarlık literatüründe mekân, kullanım ve imge olarak“ev”in karşılıklı bir okumasını yapar. Söz konusu dönemde“ev”,“ev yapımı”,“toplumsal cinsiyet”,“domestik teknoloji”,“malzeme”,“göç”ve“yerinden edilme”gibi temalar üzerinden“ev”i, mimari anlatımlar ve edebi betimlemelerdeki paralellikleri, çelişkileri ve muğlaklıkları üzerinden analiz eder; onun nasıl yapılandırıldığını ve algılandığını tartışır. Dönemin sosyal, siyasi, ekonomik, kültürel katmanlarına dayanarak ve yaşanmış/ deneyimlenmiş şekliyle ev mekânını çerçeveleyerek; söz konusu dönemdeki ev imgesinin tekil bir varlık olarak değil, ev mekânı bağlamında modernlik anlayışını etkileyen ve değiştiren çeşitli“yerellikleri”barındıran çok boyutlu bir toplumsal olgu olarak ele alınması gerektiğini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Literature reflects on how space is experienced as time and memory and thus with a critical approach it serves complimentary to architectural reading. This study respectively, instrumentalizes literature as a potential source of reflection and representation of spatial and social knowledge and hence a narrative repository for architectural historiography. It takes the mid-twentieth century Turkish novel and home into its focus and makes a mutual reading of home as space, use and image in the literature of the period and in the corresponding architectural literature. It analyzes the parallels, contradictions and ambiguities in the architectural representations and literary narrations of“domesticity”in the period concerned, via such themes as“home, ”homemaking“, ”gender“, ”domestic technology“, ”material“, ”migration“ and ”displacement“, and discusses how ”home“ was constructed and perceived. By framing the domestic space as lived and experienced, in reference to the social, political, economic, and cultural layers of the period, it thereby, reveals that the image of the home in the given period should not be treated as a singular entity, but as a multidimensional social phenomenon that embraced a variety of ”localities" which influenced and changed the understanding of modernity in the in the context of domestic sphere.