An investigation on the impact of omnichannel experience on customers' brand loyalty: Mediators brand experience and brand trust
Bütüncül kanal deneyiminin marka aidiyetine etkisinin araştırması: Marka deneyiminin ve marka güveninin aracılık etkisi
- Tez No: 843561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Marka aidiyeti bugüne kadar olduğu gibi önemi arttırarak hem akademisyenlere hem de şirketlere göstermeye devam ediyor.Globelleşme ve rekabet ortamının teknolojinin getirileri ile artmasına ek olarak tüm dünyada etkili olan enflasyonel ortam da müşterileri maliyet azaltma alışkanlıklarına veya mevcut markalarının onlar için en iyi veya verimli olup olmadığına dair sorgulamalarına sebep oluyor.Teknolojinin sunduğu avantajlardan yararlanmak artık bir ayrıcalık değil,günlük hayatımızın bir parçası.Bu sebeple müşteri deneyimleri de bu doğrultuda değişiklik gösterdi.Müşteriler kesintisiz ve hissedilmeyen bir deneyim arayışındalar.Bu beklentilerini de en iyi karşılayacak deneyim bütüncül kanal deneyimi. Tüm bu bilgiler ışığında,literature ve markalara yol göstermesi için;bütüncül kanal deneyiminin marka aidiyeti üzerine,marka deneyimi ve marka güvenin aracılık etkisi ile araştırılması yapılmıştır.Bu araştırma nicel online anketler üzerinden 242 kişinin katılımı ile meydana gelmiş,6 kişi bütüncül kanal deneyimlerine örnek vermedikleri için dahil edilmemiştir.Sonuçlar,hem davranışsal hem de tutumsal marka aidiyetini yaratmak için farklı bütüncül kanal deneyimi katmanlarını olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Brand loyalty continues to increase its importance to both academicians and companies as it has until today. In addition to the increase in the globalization and competitive environment with the benefits of technology, the inflationary environment, which is effective all over the world.Moreover,these situation is caused for cost reduction habits or customer started to review that current brands are the best or the most efficient for them. Benefiting from the advantages offered by additional technology is no longer a privilege,they are part of our daily lives. Therefore, customer experiences have also changed accordingly. Customers willing to have uninterrupted and imperceptible experience. The experience that will best meet these expectations is the omnichannel experience. In the light of all this information, a study was carried out to investigate the relationships between brand loyalty and omnichannel experience with meditating effects of brand experience and brand trust.A quantitative online survey was organized and 242 respondents filled out questionnaire,but 6 respondents answers did not include data analyzes because of lack of omnichannel experiences that they experienced.The findings of this study indicate that there are different omnichannel dimension to create both behavioral and attitudinal loyalty.