Bank networks in Türkiye
Türkiye banka ağları
  1. Tez No: 843562
  2. Yazar: AYÇA TOPALOĞLU BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Türkiye'deki bankaların kredi ağlarını ve ülkeler arası ağlarını analiz etmektedir. Ayrıca, tezin incelediği 2007-2019 dönemi içinde meydana gelen ve kredi piyasasını önemli ölçüde etkileyen iki gelişmenin, Hazine destekli kefaletlerin artırılması ve kur şokunun, söz konusu ağlar üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. İlk çalışmada, bankalar arası bağlantılılığı gösteren yeni bir ölçüm geliştirilmiştir. 2007-2016 döneminde 44 milyondan fazla kredi gözlemi kullanılarak, bankaların ortak (aynı) firmalara verdikleri kredilere dayalı izdüşümsel bir kredi ağı oluşturulmuştur. Ardından, bankaların kredi portföy riskliliği ile bağlantılılıkları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgularımız, bağlantılılık düzeyi yüksek olan bankaların genel portföy riskini daha iyi yönettiklerini gösteriyor. 2017 yılı ilk çeyreği sonlarında, Türkiye Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından verilen kefaletlere Hazine desteğinin 12,5 katına çıkarılması, kredi piyasasını önemli ölçüde etkiledi. Üçüncü bölümde KGF kefaletlerindeki Hazine desteğinin artırılmasına ilişkin duyuruya yatırımcıların gösterdiği tepkilerin programın belirtilen amacı ile uygunluğu araştırılmıştır. Çalışmamız, yatırımcıların Hazine desteğindeki artışı, firmalar ile finansal kurumlara fayda sağlayacak bir gelişme olarak algıladığını gösteriyor. Dördüncü bölümde, ilk çalışmadaki örneklem dönemi genişletilerek, KGF programlarının Türkiye'deki banka-kredi ağı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmamız, KGF programlarının, banka bağlantılılığı ile kredi portföyü riskliliği arasındaki negatif ilişkiyi desteklediğini de bulguluyor. Öte yandan bahsigeçen programın bankaların kredi portföy riskliliğini de arttırdığı görülmektedir. Son olarak 2018 yılındaki kur şokunun bankacılık sistemi üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak, Türkiye'deki bankaların ülkeler arası ağları incelenmiştir. Çalışmamıza göre, kur şoku ülkeler arası ağları olumsuz etkilemiştir. Ayrıca, kur şokunun yabancı bankalardan borçlanma üzerindeki etkisi, söz konusu bankaların merkezlerinin bulunduğu ülkeye göre farklılık göstermektedir. Bu durum, finansman ülke paydaşlarının çeşitlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the loan network and cross-border network of banks in Türkiye. The impacts of two developments during the studied period between 2007-2019 that significantly affected the credit market, the increase in Treasury-backed guarantees and the exchange rate shock, on these bank networks were also investigated. In the first study, we introduce a novel measure of bank interconnectedness. Using more than 44 million loan observations during the period of 2007–2016, we construct a projected loan network that emerges from the banks' lending to common firms. Then, we investigate the relation between banks' loan portfolio riskiness and their connectedness. Our findings suggest that highly connected banks seem to manage their overall portfolio risk better. In the ends of the first quarter of 2017, the Treasury support for the sureties given by the Credit Guarantee Fund of Türkiye (CGF) increased to 12.5-fold and affected credit market significantly. In the third chapter, We investigate whether investor reactions to the announcement of the increase in Treasury support in CGF guarantees are in line with the stated aim of the program. We find that investors perceived the increase in Treasury support to benefit both firms and financial institutions. In the fourth chapter, extending our sample period in the first study, we investigate how CGF schemes changed the bank-loan network in Türkiye. We also find that CGF schemes support the negative relation between the bank connectedness and loan portfolio riskiness. On the other hand, banks' loan portfolio riskiness increases with the schemes. Finally, considering the impact of currency shock in 2018 on the banking system, in the last chapter we study the cross-border bank network in Türkiye. We find that the currency shock negatively affects the cross-border network and its impact on cross-border borrowings changes based on lender banks' country origin, showing the importance of diversification of funding partners.