Business ecosystem embeddedness, sustainability-oriented innovation and competitive advantage: Mediating effect of learning orientation
İş ekosistemine gömülülük, sürdürülebilirlik odaklı yenilikçilik ve rekabet avantajı: Öğrenme odaklılığın aracılık etkisi
  1. Tez No: 843566
  2. Yazar: REMZİYE ECEM KİRMAN BADEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU TÜRKER ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Organizasyonlar daha büyük ekosistemlerin ve aynı zamanda organizasyonlar arası ağların bir parçası olsalar da bu konulardaki araştırmalar bütüncül bir yaklaşım yerine ayrı ayrı yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin iş ekosistemi yerleşikliği ile ilgili yeni pratik ve teorik anlayışları vurgulamaktır. Ayrıca çalışma, öğrenme odaklılık, sürdürülebilirlik odaklı inovasyon ve rekabet avantajı gibi farklı aktörler arasındaki ilişkinin altını çizmektedir. Araştırmaya katkı sağlayan veriler, 2022 yılında Türkiye'nin Alaçatı bölgesine bağlı turizm sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlerden toplanmıştır. Araştırma ortamı, cazip bir küresel turizm destinasyonu olarak benzersiz bir iş ekosistemi sağlaması nedeniyle Alaçatı olarak araştırma ortamı olarak seçilmiştir. Alaçatı, ziyaretçilerin konaklama, eğlence ve gurme ihtiyaçlarını eş zamanlı olarak karşılamaktadır. 292 şirketin katılımı ile gerçekleştirilen anketin sonuçları, iş ekosistemine gömülülüğün hem rekabet avantajını hem de sürdürülebilirlik odaklı yenilikçiliği etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, araştırma öğrenme odaklılığın, iş ekosistemine gömülülük ile rekabet avantajı ve sürdürülebilirlik odaklı yenilikçilik arasındaki bağlantıda, aracı bir etkiye sahip olduğunu da gösteriyor. Çalışma, karşılıklı bağımlılık kalıplarını haritalamak için ekosistem araştırmalarını zenginleştirirken kurumsal teorinin ön saflarına katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that organizations are a part of larger ecosystems and interorganizational networks, research on these topics has been conducted separately. The purpose of this study is to underline new practical and theoretical insights into small and medium-sized enterprises (SMEs) business ecosystem embeddedness (BEE) and its relationship between different actors such as learning orientation (LO), sustainability-oriented innovation (SOI), and competitive advantage (CA). The data was collected from tourism industry SMEs in the district of Alaçatı, Türkiye. Alaçatı was chosen as research setting since it provides a unique business ecosystem as an attractive global tourism destination. It fulfills the accommodation, entertainment and gourmet needs of visitors simultaneously. The results of survey, which was conducted on 292 companies, showed that BEE affects both CA and SOI. The research also shows that LO has a mediator effect on the link between BEE and CA and SOI. The study contributes at the forefront of institutional theory while enriching ecosystems scholarship to map the patterns of interdependencies.